MODRÁ CREW 22: HROBAŘ (5-6)

20.06.2022

Hrobař rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se zatím objevilo v edici Modrá Crew, a že je v ní z čeho vybírat. Abych se vám hned k něčemu přiznal, v pokračování jsem už nedoufal, protože příběh prvních dvou knih považuji za uzavřený. Ale chyba lávky, tady se ještě budou dít věci.

Ke zpracování toho nemám moc co říct, knihy z edice Modrá Crew sází na jednotný design a díky tomu mohou na první pohled působit spíše budgetově, ale nenechte se mýlit, kvalita papíru i tisku je na velmi dobré úrovni. Je tady ale vidět jistý předpoklad, že budete odebírat celou edici a ne jen vybrané série. Takový je od začátku koncept Modré Crwe, tedy ne, že by vás k nákupům něco nutilo, ale určitě si budete chtít vaši poličku zaplnit kompletní sadou komiksů, které navíc na většině e-shopů seženete bez přehánění za pár korun.

Kniha samozřejmě příběhově navazuje na tu předchozí, takže se tady náš starý známý Jonas Crow dost svérázným způsobem vyrovnává s odchodem Rose a Lin. Z letargie ho probere až setkání se starým známým Sidem Beauchamp, který Jonasovi nabídne spolupráci na naprosto pohodové a rutinní akci. Jonas je ale typický vlk samotář, takže nejdříve musí předstírat nezájem. Teď si dovolím malou odbočku. První dvě knihy Hrobaře patří k těm nejlepším westernovým komiksů v české distribuci (rozumějte s českým překladem), ale oproti superdrsnému Jodorowského Bouncerovi, kterého považuju za ten opravdový Svatý grál, je tahle série spíš klasická dobrodružná četba. Konec odbočky. Zpátky k Jonasovi, který se vydává vyhrabat a opět pohřbít mrtvolu.

Slovy známé české country písně "Byla to léčka, já to nevěděl, jako starej vůl jsem naletěl". Ok, bylo to docela předvídatelné, protože Sid v komiksu od začátku hraje roli "falešného přítele". Bylo tedy jen otázkou času, než se ukáže, že celá tahle výprava má trochu jiný cíl. Nakonec k tomu dochází za poměrně dramatických okolností a vypadá to na definitivní rozpad přátelství Jonase a Sida. Tedy, ne že by to bylo kdovíjak silné pouto. Nebudeme to ale přičítat Jonasově naivitě, jako čtenáři máme jednoduše lepší nadhled. :) Našemu hrdinovi každopádně nezbývá nic jiného, než se spojit s aktuálními nepřáteli Sida a především jeho movité nastávající. Tady se ukazuje Jonasův nezkažený charakter. Nechci vyzrazovat více z příběhu a raději se pustím do hodnocení.

Trochu jsem se pokračování bál, protože předchozí kniha podle mě skončila přesně tam, kde měla: "Finito, zůstáváte navždy v mém srdci Jonasi a Rose!". Postava Jonase je ale naštěstí tak osobitě napsaná a zajímavá, že v klidu zvládla utáhnout další dvě kapitoly. Doufal jsem, že se nedočkám nějakého zbytečně otevřeného konce, nebo dokonce cliffhangru a musím uznat, že jsem byl po přečtení knihy spokojen.

Musím to v závěru znovu zopakovat, ale i po třech letech co se objevil na českém trhu, Hrobař stále patří mezi to nejlepší z edice Modrá Crew. Třetí kniha naštěstí moc neztrácí oproti dvěma starším bratříčkům a nezapadne ani v konkurenci dalších westernových komiksů, jako je například skvělý Sykes, nebo Bouncer. Aktuálně bych tedy sáhl po kompletní trojici Hrobařových knih, a i když je příběh opět uspokojivě uzavřený, uvidíme, čím nás autoři a následně Nakladatelství Crew dále překvapí.

Petr 


Sledovat nás můžete na našem facebooku