NEZKROTNÝ BERSERKR

30.04.2020

Na spolupráci Jeffa Lemire s Mikem Deodatem jsme se podívali už v naší recenzi Thanose a pánové si s arcipadouchem z Marvelovského universa nevedli vůbec špatně. Takže když vydavatelství Comics Centrum nečekaně oznámilo brzké vydání Berserkra, kterého mají na starosti také tito pánové, začal jsem se na nové barbarské dobrodružství těšit.

Formát knihy je klasický, pokud doma máte nějakého Hellboye nebo Černou Palici, jste v obraze. Od prvních stránek je mi ale jasné, že takovéto parádní kresbě by slušely větší stránky, které by umožnily se ještě detailněji pokochat. I tak je celkové zpracování komiksu, včetně českého překladu, na nejvyšší úrovni. A mimochodem, na hřbetu si můžete všimnout číslice jedna, což nám dává najevo, že autoři zamýšlejí větší sérii. Kromě čtyř sešitů obsažených v této knize se ale u vydavatelství Dark Horse Comics zatím nic dalšího neobjevilo, na případná pokračování si tedy budeme muset počkat.

Pokud bych měl příběh Nezkrotného Berserkra popsat třemi slovy, jedná se o "rychlou macho jízdu". Opravdu, v knize najdete jen minimum přestávek na zamyšlení. Berserkr od první chvíle předvádí znaky tolik typické pro komiksového barbara. Neustále sám sebe častuje hláškami, které ho mají střídavě motivovat a demotivovat. To znělo skoro až Cimrmanovsky. Drsné "Všechno, co hledám, je boj!" je následováno zmateným "Ale za co vlastně bojuji?". Bohužel, nejsem ta správná cílovka, takže mě podobné bezúčelně pronášené bonmoty nechávají chladným. Co mě ale zaručeně dostane do varu, je nečekaný zvrat, který v této knize přijde hodně brzy.

Berserkr se ocitne ve světě, kde jeho verbální hrdinské výlevy nemají žádnou váhu a my můžeme sledovat barbarovo počínání v cizím prostředí. Tady mě trochu mrzí, že už samotná obálka dost napovídá. Není to poprvé, kdy jsme svědky takovéhoto střetu dvou světů, já si při čtení vzpomněl na francouzskou komedii Návštěvníci, v té se ale nedočkáme létajících hlav, ať už lidských, nebo zvířecích. Každopádně, autorům se povedlo to, co zamýšleli, Berserkr je poutavá jízda od první do poslední stránky, jen to celé uteče až moc rychle. I když jsem na konci zavíral komiks s pocitem spokojenosti a velkým očekáváním dalšího pokračování, mrzelo mě, že celá zápletka odehrávající se v moderní době nebyla trochu košatější. Ale kdo ví, co nám přinese pokračování.

Perfektní kresba, rychlé tempo vyprávění a stylové akční pasáže dělají z Berserkra jednohubku, kterou by měl ochutnat každý fanoušek fantasy komiksů. Jsem zvědav, kam se příběh dvou nečekaných přátel posune v dalších dílech.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku