NEZNÁLCI

31.05.2021

Alkohol je vždy vděčné téma, tedy pokud nejste nezletilí, těhotní nebo kojící, případně vám to nedovoluje náboženství či vaše žena. V tomto případě uděláme radost především všem vinařům, jelikož je to jedním z hlavních témat komiksu s názvem Neználci. A byť já jsem duší i tělem spíše pivař, jsem i tak zvědav, co se o vinařství jako takovém dozvím.

Kniha je poměrně velkého formátu, tištěna černobíle na klasickém knižním papíře a má měkké desky. Na titulní straně je názorně vyobrazeno povolání obou hlavních aktérů, tedy autora komiksů a vinaře. Jak jsem již zmínil, hlavním tématem je víno a není tedy překvapením, že scénáristou i kreslířem v jedné osobě je zrovna francouz, a to Étienne Davodeau, kterému v našich končinách vyšel zatím jen tento komiks a vydalo jej nakladatelství Malvern, pro které to je aktuálně čtvrtá kniha "bublinového ražení" (chápej jako komiks). Shodou okolností jsem byl před nedávnem na Jižní Moravě v okolí Valtic, takže jsem skvěle nasál atmosféru vinařské tématiky.

Domluva mezi oběma protagonisty je stručná a jasná. "Já budu u tebe makat na vinici a řekneš mi vše, co tomto odvětví víš a já tě zatáhnu do tajů komiksového světa." Společně jezdí do tiskárny, za sudaři, jinými komiksovými autory a sdílí spolu takřka veškeré důležité chvíle. Kapitola střídá kapitolu a každá z nich je věnovaná konkrétní dílčí části procesu, ať už vzniku vína nebo knihy. Třeba jedna z nich je dokonce o kravincích a jejich blahodárnému vlivu na víno. Dobrou chuť.

Příběh je plný vzájemného vyměňování zkušeností, znalostí, obdivu ale i připomínek a nedostatků i negativních dopadů z obou odvětví. Sledujeme lásku k jejich oboru i složitou cestu obou k zajištění dokonalého výsledku jejich práce formou časosběrné komiksové exkurze. V krátkosti dojde dokonce řeč na Watchmeny od Alana Moora, ale vinař Richard s tím nesdílí takové nadšení jako většina komiksových fandů a podařilo se mu u toho usnout, ale tak není divu, po tom množství vypitého vína. Dočkáme se i krátké zmínky o Česku, ne sice v souvislosti s vínem, ale i tak to zahřeje na duši. Na konci na nás čeká zajímavost ve formě téměř nekončícího seznamu komiksů a vín, kterými se oba protagonisté během společných chvil počastovali.

Pohodový komiks ze života dvou zajímavých lidí, které spojuje zájem o živobytí toho druhého, o kterém dosud neměli ani páru. Samozřejmě nečekejte žádnou akci, zvraty a podobně, tenhle komiks je naprosto jiného ražení, než drtivá většina těch aktuálně vydávaných. Nic to nemění na faktu, že se jedná o krásné čtení doplněné o jednoduchou, ale líbivou černobílou ilustraci, u které strávíte klidný, zajímavý a naučný večer.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku