PAPER GIRLS 1

22.10.2021

Pojďme se dnes podívat zpátky na konec osmdesátých let, do zlatého věku populární hudby, akčních filmů a politických změn. Pro komiks Paper Girls je totiž časové zasazení důležité.

Nejdřív si jako obvykle shrneme nějaké ty klasické formality. Popravdě jsem takto macatou knihu nečekal. 272 stran v měkké vazbě zdobí stylová osmdesátková obálka a podtitul "kniha první" dává vědět, že se nejedná o samostatnou knihu, ale začátek série. Pokud jste stejně jako já "kompletisti", v knihovně si rovnou nechte místo na čtyři další špalky. I když, teď možná trochu předbíhám. Vyplatí se vůbec přemýšlet nad dalšími díly?

Co vás určitě na první pohled zaujme, je kresba a barevná paleta. Ostré linky působí jako klasický noir a výrazné barvy zase evokují osmdesátá léta. Podle mě perfektní retro styl, díky kterému komiks získal jedinečnou atmosféru. A právě atmosféra by se dala krájet od prvních stránek, kde sledujeme probuzení dvanáctileté Erin, která se vydává rozvážet noviny skrz brzké a temné halloweenské ráno. K její smůle ale narazí na partu výrostků, kteří nemíní jen v poklidu koledovat. V nouzi poznáš přítele a tak se i naší malé hrdinky ujmou tři odvážné cyklistky, které mají stejný cíl, rozvézt noviny po sousedství. Tyhle holky jsou ale trochu ostřejší a od první chvíle tak vidíme zajímavou chemii mezi Erin a zbytkem její nové vzniklé party.

Konverzační drama na kolech by sice v podání Briana K. Vaughana nemuselo být špatné, ale nás samozřejmě čeká zvrat. O Halloweenu není snadné rozeznat zamaskovaného souseda, od opravdového emzáka. Holkám ale začne velmi brzy docházet, že tohle nebude typický začátek nového dne. V první chvíli jsem dostal strach, že by se kniha mohla blížit žánru young adult, protože tady bylo pár jemných náznaků. Tenhle omyl mi byl velmi rychle vyvrácen. Holky se s ničím nemažou a myslím, že by klidně mohly sloužit jako příklad dobře napsaných "silných ženských hrdinek". No a s takto originální čtveřicí postav se pak i béčková sci-fi dělá jedna radost. Béčková v tom nejlepším slova smyslu.

Atmosféra komiksu mě pohltila a skvěle fungují i bizarní snové sekvence, které jako by vypadly z komiksu Charlese Burnse. Cestování v čase je tady taky podáno originálně a mám pocit, že se nad ním autor vážně zamyslel. Takže už jsem vám asi odpověděl na otázku, jestli se vyplatí přemýšlet nad dalšími díly.

Komiksových sérií je na českém trhu požehnaně a začínat s další je vždycky dilema. Místo v knihovně ale ještě najdu a čas na kvalitní čtivo určitě taky. Jen co jsme si odpověděli na jednu otázku, hned vyvstává další. Udrží si i pokračování Paper girls naše hodnocení "Fuck Yeah"? :)

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku