PŘED STRÁŽCI: MINUTEMANI / HEDVÁBNÝ PŘÍZRAK

10.01.2022

Kdo by neznal dnes již ikonické a lehce kontroverzní uskupení s názvem Watchmen. I více než po třiceti letech nepřestává Moorovo dílo udivovat a bavit. Jenže co dělali jednotliví hrdinové předtím, než se z nich stali strážci? A jak by se z toho daly vytřískat další prachy? DC si zřejmě kladlo podobné otázky a tak začaly vznikat od nejrůznějších autorů komiksy s obecným názvem Před strážci, od kterých se původní scenárista Watchmenů distancoval.

Já však nejsem původní autor, takže jsem zvědavý, co se předtím dělo a zda-li neudělali tomuto kultu ostudu. První Před strážci, kteří v našich končinách vyšli, nesou podtitul Minutemani a Hedvábný přízrak. Tyhle postavy dostali na starost tvůrci Darwyn Cooke a Amanda Connerová. Že jsou i Před strážci úspěšní, dokazuje fakt, že již vyšel i dotisk této knihy. Komiks je rozdělen na dva samostatné příběhy, každý pojednávající o jedněch z protagonistů.

První část nepojednává o mně a Petrovi, jak by se z názvu "minutoví muži" dalo předpokládat. Jedná se o uskupení velice odlišných typů lidí z různých vrstev, které spojuje jen jedno, a to boj proti zločinu, byť to každý z nich dělá po svém. Příběh je vyprávěn z pohledu jednoho z členů, konkrétně bývalého policajta Masona, který si říkal Sůva. Děj skáče z novější doby šedesátých let, kdy byli Minutemani již rozpadlí a Mason vydává o svém příběhu knihu plnou pravdy, která se však ne každému líbí, do doby okolo druhé světové války, kdy se dala takhle skupinka dohromady. Po krátkých medailoncích každého z Minutemanů se dostáváme pomalu k jádru pudla celého příběhu a oni do akce. Jejich první mise skončila fiaskem, pak se již jim ale začne vcelu dařit. Rozdílné povahy však začnou postupně dělat interně problémy, které zkomplikují víc věcí, než by se dalo zprvu čekat a přinesou i smrt. Děj se primárně točí okolo případů pohřešovaných dětí, který však nebyl skupinovou prací, nýbrž spíše nakonec takovým sólo projektem. V mezičase se samozřejmě ukazovaly charaktery jednotlivých postav, z nichž některé známe již z původní knihy. Dokonce se jim podaří i zachránit svět. Celkově se jedná o zajímavý pohled na sestavu předcházející samotným Strážcům vyprávěný řekněme až vážným stylem, byť samozřejmě je tam i prostor pro zasmání.

O mladším Hedvábném zázraku jsem s lehkou nadsázkou věděl jen to, že ráda cucá tužkové baterky. Co však dělala předtím, než se zabouchla do modrého a všemocného Dr. Manhattana? Hlavní hrdinkou příběhu je Laurie Jupiterová, která je od mala, chtě nechtě, trénovaná svou matkou, aby po ní převzala roli superhrdinky. Asi by nebylo třeba podotýkat, že její matka byla členkou skupinky Minutemani, ale sichr je sichr. Laurie je dospívající dívkou a děj je tomu i uzpůsoben. Naše pubertální holčina začne matce vzdorovat a dokonce uteče z domu. Jak čas plyne, tak ji to stejně nedá a začne se samozvaně snažit pro vyšší smysl konat dobro. Samozřejmě si vezme pořádně velké sousto točící se kolem drog, ale jablko nepadá daleko od stromu, takže to přece nemůže být problém, no ne? Svou důležitou roli zde sehrají i někteří původní členové Minutemanů. Způsob, jakým je tento příběh pojatý, bych kategorizoval jako tzv. Young adult. Na můj vkus se zde až moc řeší rodinné a romantické vztahy. Jsou zde však i humorné momenty, které pobaví i dospělého jedince mužského pokolení.

Jak to shrnout? Ostudu to určitě původním Strážcům neudělalo. Oba dva příběhy jsou pěkně nakreslené a dějově dobře uchopené. Retro nádech tomu dodává patřičnou atmosféru. Jednoznačně v této dvojici vedou Minutemani, kteří jsou, alespoň pro mě, zajímavějšími postavičkami, než samotný Hedvábný přízrak. Také samotný děj první části je poutavější. Kdo by náhodou ještě žádné Před strážce nečetl, ať už z jakéhokoliv důvodu, nebojte se po nich sáhnout. Nemusíte to ani brát jako součást původních Watchmenů, ale jako samostatnou jednotku a není potřeba žádných srovnávání, byť to k tomu určitě svádí. Jedná se o povedený komiks a já si rád přečtu i další Před strážce.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku