PŘED STRÁŽCI: OZYMANDIAS / KARMÍNOVÝ KORZÁR

05.09.2022

Je to tady. Poslední kniha ze série Před Strážci. Tu předchozí jsme na Iron Comicsu hodnotili velmi kladně, takže jsou moje očekávání vysoká a já už se nemohu dočkat, až vám sepíšu své dojmy.

Nejdříve se ale tradičně podíváme na zpracování knihy, jen proto, abych vám mohl oznámit, že vše zůstalo při starém. Máme tady klasický žlutomodrý paperback s chlopněmi a na obálce opět detail dvou hlavních protagonistů, i když v samotné knize, stejně jako minule, najdeme hned trojici ústředních postav. Tady vás prostě musí těšit fakt, že vám k sobě budou pěkně pasovat paperbacky Před Strážců a nedávno vydaných Hodin posledního soudu. Aktuální a zatím poslední české vydání původních Moorových Watchmanů má pevnou vazbu a o něco větší formát.

První a největší část knihy se nevěnuje nikomu menšímu než Adrianu Veidtovi alias Ozymandiasovi. Ten se nám rozhodl dovolit nahlédnout do své minulosti a my tak můžeme sledovat epický origin, který začíná během druhé světové války, kdy Adrianovi rodiče přijíždějí do Ameriky za lepším životem. Samozřejmě chtějí to nejlepší pro jejich ještě nenarozeného syna. U Adriana se začne rychle projevovat jeho výjimečná inteligence a výřečnost, bohužel včetně všech negativ, které si s sebou odlišnost od ostatních dětí nese.

Nadanému mladíkovi se bohužel dostává nechtěné pozornosti od jeho agresivních spolužáků, s čímž se rozhodne skoncovat po svém. Bojové sporty, obdiv k Alexandru Velikému a nakonec i tragická smrt jeho rodičů určí jeho životní směr. Nejdříve si dovolím pochválit stylovou kresbu a práci s panely. Celý Ozymandiasův příběh je navíc opravdu čtivě napsaný, a i když by se dalo najít pár slabších pasáží, myslím že podobný styl vyprávění z první osoby tomuhle narcistnímu megalomanovi perfektně sedl.

Asi ve třech čtvrtinách knihy nastává velký zlom. Druhý příběh s názvem Karmínový Korzár se oproti předchozímu epickému Veidtovi zprvu tváří jako poměrně přímočará pirátská povídka, která mě ale okamžitě chytla díky svému zasazení a zároveň podmanivé temně laděné kresbě. Popravdě jsem nic podobného nečekal a možná i proto jsem byl příjemně překvapen, pak znovu, když se objevila proslulá loď nesoucí jméno Bludný Holanďan. Drsná povídka přináší zajímavé rozuzlení a opravdu jsem si její čtení užil, to jsem ale nevěděl, že zlatý hřeb teprve přijde. Celou knihu totiž uzavírá Dolarový Bill, ten od prvních stránek, především díky pestrobarevné kresbě, působí jako superhrdinský komiks ze staré školy. Nenechte se ale mýlit, jedná se o skvěle vypointovaný příběh muže, který se mezi Minutameny dostal především kvůli svému podmanivému úsměvu. Tahle krátká ale obsáhlá povídka mě nakonec překvapila ještě více, než Karmínový korzár a musím uznat, že se jedná o opravdu perfektní tečku za celou sérií.

Poslední kniha ze série Před Strážci je podle mě sice o chlup slabší, než ty předchozí, ale i tak si ty naše čtyři žehličky zaslouží a bez problémů je obhájí i za pár let, až se k téhle sérii vrátím. A když už jsem se postupně podívali na všechny čtyři svazky, možná bych už mohl trochu sumarizovat. Před Strážci si určitě zaslouží čestné místo v mojí knihovničce, samozřejmě hned vedle skvělých a jen těžko napodobitelných původních Watchmanů. A to je podle mě jedeno z hlavních pozitiv, které jsem měl neustále na mysli při čtení všech těch poutavých originů. Autoři a kreslíři se zkrátka rozhodli jít svou vlastní cestou, ale se vší pokorou k původnímu dílu. A to se jen tak nevidí.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku