PŘED STRÁŽCI: SŮVA / DR. MANHATTAN

22.08.2022

Naši pravidelní čtenáři už určitě vědí, že se v recenzích na Iron Comicsu všem přeloženým komiksům ze světa Watchmanů dařilo. Měli jsme tady původní Mooreovu klasiku, následně i Hodiny posledního soudu, první dvě knihy ze série Před Strážci a všechny si odnesly vysoké hodnocení. A modří už vědí, že nám tedy zbývají dva resty. Na jeden z nich se konečně, po dlouhých odkladech, podíváme v dnešní recenzi.

Zpracování knihy se samozřejmě neliší od ostatních paperbacků z téhle série, obálku zdobí detail dvou oblíbených hrdinů ze světa Strážců a z nadpisu už určitě víte, že se jedná o Sůvu a Dr. Manhattana. Teď budu trochu předbíhat, ale závěrečná a nejkratší část komiksu je ještě věnována Molochovi, takže tentokrát tady máme hned tři ústřední postavy, kolem kterých se komiks točí. Nechybí samozřejmě ani sada stylových obálek, skic a životopisy všech hvězdných scénáristů a kreslířů, kteří se na tomhle dvěstědevadesátistránkovém špalku podíleli.

Rovnou se přeneseme do šedesátých let. V Americe probíhají protesty proti jaderné válce a mladý Danny se bude muset připravit na svůj životní úkol - stát se novým Sůvou. Ten "stávající" se totiž chystá do důchodu a vkládá do Dannyho veškeré naděje. Mladík se učí rychle a tak se za chvíli stává plnohodnotným nástupcem a velmi schopným bojovníkem se zločinem. Jeho nejbližším parťákem se nestává nikdo jiný než Rorschach, se kterým není úplně jednoduché vycházet a my tak můžeme sledovat velmi komplikovaný vývoj jejich vztahu. Oba se ve vzpomínkách vracejí do svých dětství, jejich vztahu k rodičům. Křivdy, kterých se na nich dopouštěli, totiž definují, jakým způsobem jednají se svým okolím. Rozdílná míra jejich empatie pak přináší třecí plochy... No možná by stačilo říct, že tohle je rozhodně jeden z nejlepších Watchmanovských komiksů od původních Watchmanů.

Dr. Manhattan je jedna z nejzajímavějších postav a to nejen díky drsnému a dojemnému originu. Jako vždy si rád klade otázky ohledně kvantové reality a smyslu života, na které se pak sám snaží odpovědět. Ve svých myšlenkách se teď vrací k tomu tragickému okamžiku, kdy se ještě jako Jonathan Osterman nešťastnou náhodou zavřel v experimentální komoře. Tentokrát je ale všechno jinak a on tak může vyjít ven i se zapomenutým kabátem... Tohle je přesně ten typ příběhů, který od Před strážců očekávám a i když se od původních Watchmanů liší kresbou i způsobem vyprávění, atmosféru si dokáže udržet až do posledních veleepických stránek.. A musím pochválit i to, že tady dochází k zajímavému průniku s předchozím příběhem mladého Sůvy. V závěru nás pak čeká ještě zmiňovaný Moloch, který přináší krátký, ale originální a temný pohled na svět Watchmanů, který se docela vymyká zbytku téhle publikace.

Jako fanoušek Watchmanů nemůžu být nespokojený, celou knihu jsem přečetl doslova na jeden nádech a přesně takovéto dávkování kratších, ale intenzivních příběhů mi perfektně sedlo. Pro mě se jedná o zatím rozhodně nejlepší a zároveň nejčtivější díl série Před Strážci, ale nebudu předbíhat, protože nás brzy čeká recenze na poslední díl téhle skládačky.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku