PŘIZNÁNÍ

20.05.2024

Co se týče japonské mangy, uznávám, že na našem blogu máme poměrně velké mezery. Pokud se ale objeví nějaký zásadnější kousek, nejlépe koncentrovaný v jedné knize, nenecháme si ho ujít. Stejně jako dnes recenzované Přiznání, na které nás pánové a dámy z nakladatelství Crew pěkně navnadili.

Co se týče zpracování knihy, neřekl bych, že se jedná o nijak vyčnívající klasiku. Menší formát a měkká vazba v sobě skrývají přes tři sta dvacet stran černobílé mangy. Myslím, že sběratelé budou spokojeni a můžou si Přiznání založit někde poblíž Džundži Itóa a Kakizakiho, i když se v tomto případě nejedná o horor. Komiks původně vyšel už před dlouhými pětadvaceti lety a já to vnímám jako další příslib toho, že se podobných dosud nevydaných kousků budeme dočkávat čím dál častěji. Ale teď už pojďme nahlédnout dovnitř.

Nečekejte žádné zdlouhavé úvody, ocitáme se rovnou uprostřed dění. Dva horolezci Asai a Išikura se ztratili a vzhledem k tomu, že s Išikurou to nevypadá vůbec dobře, začne se mu ozývat svědomí a vidí před sebou asi poslední možnost, jak svou hříšnou duši zbavit velkého břímě. Svému příteli se přizná k vraždě a chystá se ke svému poslednímu vydechnutí. Ha! To by se ti líbilo ty vraždící psychopate! "Bohužel" na dohled se překvapivě nachází horská chata a tím i velká šance na záchranu.

Záchranáři se bohužel na místo nemohou dostat hned a budou muset počkat na lepší podmínky k záchraně, pánové tak budou muset v chatě přečkat. Išikurovo zranění sice nevypadá dobře, ale jinak se vše jeví velmi nadějně. Tedy, až na to tíživé tajemství, které se dostalo ven. A je to přesně tohle přiznání, které teď mezi dvojicí začne vytvářet doslova paranoidní atmosféru. Když jsem si poprvé přečetl o téhle zajímavé zápletce, kterou ještě neopovažuju za spoiler, musím říct, že jsem se na komiks opravdu těšil. A rozhodně jsem nebyl zklamaný.

Tedy, musím uznat, že je občas chování dvou přeživších horolezců trochu nelogické, ale v případě japonského manga thrilleru prostě dopředu čekám maximální drama. Atmosféra by se dala krájet, napětí nechybí při žádném otáčení stránky a pochválit musím i pro mě docela překvapivý a díky bohu i uzavřený závěr a konec. Žádná ruka vylézající z hlíny se naštěstí nekoná. Takže jsem si tuhle tři sta stránkovou jednohubku opravdu užil a to i díky tomu, že jsem se od začátku dokázal naladit na přesně takovou vlnu, jakou si představoval scénárista Nobujuki Fukumoto. Jestli si teda během psaní představoval, jak budou čtenáři jeho komiks vnímat. :)

Další ze samostatných manga příběhů, které se dočkaly českého překladu a opět skvělá volba od Nakladatelství Crew. Po všech těch hororech je tady chytlavý psychologický thriller plný paranoidních představ a strachu z rány do zad.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku