PRŮVODCE ANIME FILMY

11.12.2023

Není to tak dávno, co jsme se v jednom z našich článků věnovali knize, která mapuje historii slavného filmového studia Ghibli. Jake Cunningham a Michael Leaderov se ale nezastavili jen u díla slavného režiséra Hajao Mijazakiho a nakladatelství Gate nám tak servíruje další knihu, o kterou se tito dva pánové postarali. Asi pro vás nebude překvapením, že zůstáváme v Japonsku, protože tady jsou anime filmy na své domácí půdě.

Zpracování je vlastně velmi podobné Gibliotéce. Máme tady menší knihu v pevných deskách bez přebalu. Pokud tedy, podobně jako já, rádi čtete na cestách, bude vám tenhle formát vyhovovat. Věřím ale, že spousta čtenářů by dala přednost většímu formátu, na kterém by lépe vynikly filmové plakáty a obrázky, kterých je tahle kniha plná. A nejen obrázky, ale k tomu se ještě dostaneme. Doporučená cenovka 799,- je pak podle mě za hranou, na eshopech pak samozřejmě najdete Průvodce anime filmy i o nějakou tu stokorunu levněji. Co vás asi zaujme na první pohled a možná i trochu zabolí, je velikost písma. Osobně mi připadá o něco málo lepší, než v případě Ghibliotéky, ale pořád je dost titěrné.

Jak jednoduše popsat tuhle publikaci? Encyklopedie? Rozhodně ne, spíše se jedná o jakýsi almanach, do kterého se autoři rozhodli vybrat třicet anime, která považují za zásadní a nebo k nim mají osobní vztah. Jednotlivé filmy jsou řazeny chronologicky, podle data vzniku, a protože já osobně rozhodně nepatřím mezi znalce tohohle žánru, asi vám můžu prozradit, že jsem většinu, především starších titulů, které ani nemají český název, neznal. Pro mě tahle kniha tedy představuje jakýsi soubor doporučení a tipů z odvětví kinematografie, kde si nejsem úplně jistý v kramflecích.

Platí tady logická a přímá úměra, že čím slavnější anime, tím více prostoru. Takže například Akira nebo Ghost in the shell mají osm stránek, ale takový Mind game si vystačí se čtyřmi. A méně prostoru dostaly i mé dvě srdcovky – tou první je Interstella 5555, který slouží jako doprovodný film k jednomu z nejlepších tanečních alb všech dob, Discovery od francouzského dua Daft Punk. Pro člověka, který má přehled a slyšel některý z rozhovorů, nebo alespoň vnímal vznik tohoto "videoklipu" asi nebude těch pár odstavců přinášet nic nového, ale pak je tedy i druhá, také velmi zásadní část. Kromě popisu daného díla si pro nás autoři připravili i recenze. Tohle asi bude pro mnoho čtenářů kontroverzní, zejména ve chvíli kdy se neshodují, nebo úplně rozporují s názorem autorů. Což se mi tady stalo hned několikrát.

Potěšil mě samozřejmě také Animatrix, což pro mé notně mladší já bylo před dvaceti lety obrovské zjevení a jedno z prvních vážnějších a obdivných setkání s anime. Mimochodem další podobný vhled do tohohle žánru mi nabídl například první Kill Bill. Na druhou stranu mě moc nepotěšila absence skvělého Vampire Hunter D, nebo klasiky mého dětství Nagagucu o haita neko (Kocour v botách). Ale jak už jsem zmiňoval, nejedná se o encyklopedii, obsah se odvíjí především od vkusu autorů a od toho, o čem se jim chtělo psát. I díky recenzím je kniha velmi osobitá a to, že přináší zajímavé pohledy a poznatky, vlastně nakonec vnímám jako velké plus.

Jak tedy vnímat tento anime almanach? Jako knihu pro souvislé čtení? Proč ne, ale jak už jsem psal výše, k téhle publikaci přistupuju jako k souboru tipů a spíše jsem "vyzobával" inspiraci na originální animované filmy, které v televizi asi jen tak neuvidíte. Na rozdíl od francouzských autorů, kteří měli v dětství o něco více štěstí. My zase máme štěstí, že se s námi rozhodli takto čtivou formou podělit o své dojmy a poznatky. Osobně doufá, že bychom se někdy mohli dočkat i obsáhlejší publikace na tohle téma, kupní síla u nás beze sporu je.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku