PUNISHER: ČETA

24.12.2022

"Severní Vietnam je krutý, počítej lásko má s tím." Jak by nám zazpívala kapela Morčata na útěku, já v textu však raději pokračovat nebudu a nechám to na Punisherovi.

Není veřejným tajemstvím, že Punisher patří mezi mé nejoblíbenější komiksové postavy. Nemalou měrou je za to zodpovědný Garth Ennis, který se k vražednému mstiteli zajisté rád vrátil. Samozřejmě nemůžeme opomenout i skvělou punisherovskou sérii od Aarona, ale tentokrát je to o Ennisovi. Četu, jak se podtitul komiksu jmenuje, mu dle jeho scénáře nakreslil již taktéž Punisherem i Ennisem kovaný Goran Parlov. Ennisovi mimo skvělou sérii vyšel v našich končinách už i jiný uzavřený příběh v rámci jedné knihy, jednalo o Svět sovětů a zklamání to rozhodně nebylo, proto jsem moc zvědavý na Četu, ve které se podíváme do dalekého Vietnamu.

Jak jistě víte, válka ve Vietnamu byla už před nějakou dobou a Američané v ní naprosto excelovali. Alespoň tak si to většina americké veřejnosti beztak myslí. Co ale určitě víte, je způsob, jakým přišel Punisher o rodinu a tedy i důvod, proč dělá to, co dělá. Pokud to nevíte, tak to jděte dohnat a pak se vraťte. Hlavní příběh komiksu je vyprávěn partičkou seniorů, kterým za zmiňované války Frank velel. Tehdy to samozřejmě ještě senioři nebyli. Z vysedávání v hospodě s válečnými veterány se retrospektivně vracíme do dob, kdy byl Castle a spousta dalších vyslán do nesmyslné války. Hned první den se svou četou ukáže Frank své válečné instinkty i nevybíravost vůči takřka všemu a nechá flambovat pár nic nečekajících místních. Tím to ale jen začíná. Postupně se ukazují jeho vůdcovské i bojové schopnosti a dokazuje se, že má dokonalé předpoklady stát se Punisherem tak, jak jej dobře známe.

Příběh ze samotného Vietnamu je vyprávěn ze dvou stran. Na jedné straně četou v čele s Frankem Castlem a na straně druhé asijským velitelem a dychtivou Ly, která v tom celém sehraje docela zásadní roli. Mi se tento dvojí pohled líbil, jelikož bylo zajímavé sledovat pohledy klaďasů i záporáků, otázkou však je, kdo byl v dané válce co. Punisher poprvé oficiálně a vědomě zabil a zde se prakticky začala rodit a utvářet jeho budoucnost a charakter, byť samozřejmě mnoho z toho měl již zajisté ukotveno v povaze. Samotné zasazení do zákopů a pralesa je příjemná změna od většiny těch Punisherových bojů odehrávajících se v ulicích New Yorku, nicméně trochu mi ten vír velkoměsta ve spojení s ním chyběl.

Ennis opět nezklamal a ukázal, že Frank Castle je jeho doménou. Ke kresbě taky není co dodat, k tématu Punisher se skvěle hodí, což nám už Parlov dokázal dříve. Vzhledem k časovému zasazení příběhu by se hodil spíše název "Před Punisherem" po vzoru komiksů "Před strážci", ale to je spíše jen taková má bezvýznamná poznámka. Kromě všudypřítomné džungle nás čekalo i trocha té krve a zmasakrovaných prodavačů z večerek. Upřímně jsem čekal té krve a mrtvol o trošku více, je to přece Punisher a ještě ve Vietnamu, no ne? Bylo ale fajn se podívat do časů před smrtí Frankovy rodiny, a že už tehdy to neměl jednoduché.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku