PUPÍKY 1-7: MLADÉ, KRÁSNÉ A PRORADNÉ

12.11.2019

Když jsem Filipovi říkal, že bych chtěl v našem pátém článku napsat o komiksu Pupíky, to jste měli slyšet. "Vždyť to je komiks pro holky!" "Budem vypadat jak dva gayové!" "Dej tam alespoň nějakou babu na tu úvodní fotku!" Tak aby bylo jasno, vůbec mi nevadí, že vypadám jako gay, i když nejsem, co ale opravdu nesnesu, je sexismus a zneužívání nahoty.

Úplně jsem v prvním odstavci zapomněl zmínit, že kvalita seriálu Premiér pořád trochu pokulhává za běžným odpadem. Teď už ale k Pupíkům. Původně sešitová záležitost, která u nás vycházela od roku 2009 v klasickém asterixo/tintinovském provedení, se v roce 2016 dočkala jeden a půl kilového vázaného vydání. To obsahuje prvních sedm sešitů, a protože nejsem fanda sešitovek, hned jsem si zapískal melodii z Indiana Jonese a běžel do obchodu.

Dost už komiksových reálií a televize Barrandov. Pupíky mají pomalejší rozjezd, ve většině případů se jedna strana rovná jedné zápletce. Funguje tady ale syndrom seriálů, jako jsou Přátelé, nebo Jak jsem poznal vaši matku. Čím víc znáte pozadí postavy (někdy se opravdu jedná o zadek) a její osud, tím víc vám pak jednotlivé krátké skeče pozvednou koutky úst. Takže ve chvíli, kdy bych se dostal na konec prvního sešitu s názvem "Nejseš nějaká namyšlená?", okamžitě bych měl chuť si doběhnout na benzínku pro cigarety, a hned potom do knihkupectví pro další díl. Nemusím, mám to tady všechno pohromadě.

Pupíky jsou klasický západo-evropský komiks (i když začal vycházet v Kanadě), včetně všech reálií, které se nám můžou zdát trochu vzdálené. Český překlad je na slušné úrovni, ale i tak mám občas pocit, že se všechny dialogy a slang místních studentů nepodařilo úplně srozumitelně předat českému čtenáři. Částečně je to ale způsobeno odlišnou kulturou a zvyklostmi tuzemských teenagerů. Není to něco, nad čím bych během čtení lamentoval a to hlavně proto, že Pupíky jsou jeden z mála komiksů, který mi vykouzlil úsměv na tváři. Myslím tím upřímný smích a dokonce jsem párkrát musel zarazit hlavu do polštáře, abych někomu nenarušil spánek.

Ale příběhy outsiderky Karin a jejich dvou sexy "kamarádek" zdaleka nejsou jen zábavné grotesky. Je tady spousta momentů, ze kterých vás zamrazí, protože Vikky a Jenny jsou si dobře vědomy svého postavení ve školní hierarchii. I když moc rozumu nepobraly, vždycky najdou způsob, jak Karin využít pro svůj zisk, nebo jen pobavení. V některých pasážích se jedná o nelítostnou šikanu a hlavní hrdinka se mi občas zdála tak naivní a nepoučitelná, že jsem se styděl i za ni. Jasně, většina postav jsou spíš karikatury a to celkový dojem z páchaného zla alespoň trochu zmírní, někdy jsem měl ale problém se nepozastavit nad Karininou absurdní důvěřivostí. Všechny střípky jsou ale perfektně poskládány a na pozadí situační komedie se odehrává velmi poutavý příběh, který mě chytl za srdce.

Druhá recenze a opět pohled do života teenagera, tentokrát ale velmi odlehčený. Na rozdíl od komiksu Pod dekou, se Pupíky neberou tolik vážně a žánrově jsou někde úplně jinde. Souborné vydání těmhle příběhům perfektně sedne, protože každý další sešit je o malý kousek lepší než ten předchozí a nejlépe fungují pohromadě.

Petr

ps: níže najdete bonusovou fotografii, nevhodnou pro sociální sítě


Sledovat nás můžete na našem facebooku