RORSCHACH

03.01.2023

Tak to vidíte, už jsme si mysleli, že se dalšího "watchmanovského" komiksu jen tak nedočkáme, ale ledy se pohnuly velmi rychle. Nakladatelství BBart nedávno přišlo s další knihou, která rozšiřuje jejich portfolio komiksů ze světa, jejž před pětatřiceti lety vytvořil slavný Alan Moore. Popravdě vůbec nevím, na co se můžu těšit a jestli bude mít tahle sólovka Rorschacha blíže k původnímu veledílu, nebo spíše k sérii Před strážci. A jedná se vůbec o sólovku? Spousta otázek, pojďme si dát i pár odpovědí.

Edice Black Label se u nás zatím drželo nakladatelství Crew a na našem blogu najdete hned několik recenzí na komiksy s tímto černobílým logem. Jak už jsem zmiňoval v úvodu, dnes recenzovaná kniha vychází u BBartu a jak to bývá zvykem, na výběr máte ze dvou variant. Já mám knihu v měkké vazbě, ale i v tomto o dvě stě korun levnějším vydání nevypadá Rorschach od Toma Kinga vůbec špatně. Právě naopak, černo-zlato-červená obálka dobře zapadá mezi ostatní komiksy z univerza strážců, ale zároveň vyčnívá tím nejlepším možným způsobem. I když u nás máme ve zvyku poměrně detailně hodnotit zpracování recenzovaných knih, myslím, že bychom se mohli přesunout k dalšímu odstavci a podívat se, jak se nám tenhle komiks četl.

V první řadě je potřeba zdůraznit, že se jedná o detektivní příběh. Respektive temnou, až noirovou detektivku, která nemůže začít jinak, než vraždou. V tomto případě hned několika záhadnými vraždami, které se odehrají na volebním mítinku prezidentského kandidáta Turleyho. Hlavní postavou je tady "tajemný" detektiv, který se snaží zjistit, proč by se chtěl někdo vydávat za Rorschacha a vraždit pod jeho maskou. My tak můžeme sledovat sérii výslechů i úvah nad konspiračními teoriemi. Čeho se nám dostává jen pomálu, jsou nějaké jasné a jednoznačné informace, od kterých by se mohl detektiv a my jako čtenáři odpíchnout. Podíváme se hlouběji do historie plné spousty tragických událostí a pohnutých osudů, které přímo, či nepřímo vedly až k aktuálnímu vyšetřování. Velmi zajímavý je i pohled na postavu samotného Rorschacha. Možná i proto jsem knihu od prvních stránek nemohl zavřít a to nejsem žádný velký fanoušek detektivek.

Musím samozřejmě pochválit i kresbu Jorge Fornése, kterému se podařilo zachytit atmosféru klasických Strážců, nicméně scénář tenhle komiks posouvá úplně jiným směrem. Nečekejte žádnou alternativní vizi světa superhrdinů, tohle je příběh, ve kterém budete sledovat vyšetřování takzvaně přes rameno, abyste si mohli sami poskládat mozaiku ze všech náznaků a na konci být i přesto, stejně jako já, překvapeni. Rorschachovi Toma Kinga určitě nemůžu upřít body za čtivý a spletitý příběh a jako u všech předchozích Watchmanovských knih, včetně Hodin posledního soudu, ani tady jsem se nenudil a celou knihu zhltnul na jedno posezení. Nicméně je mi jasné, že takovýto přístup k odkazu na doslova legendární komiksové dílo nemusí sednout každému.

Za mě tedy velká spokojenost. Tom King je uznávaný autor, a tak se toho nebál a na Rorschacha se vrhnul po svém. Tohle samozřejmě není ve světě komiksu úplně neobvyklé, ale osobně bych takovouto autorskou invenci uvítal ještě častěji.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku