SANDMAN 6: BÁJE A ODLESKY II.

26.05.2023

Šestý Sandman s podtitulem Báje a odlesky? Vždyť toho jsme tu měli nedávno. Modří už vědí, šestá Sandmanova kniha je totiž rozdělena na dvě části. Ta předchozí si od nás odnesla vysoké hodnocení a já jsem proto velice zvědav, jak se Gaimanovi povedla vystavět druhá polovina téhle snové sbírky povídek.

Obálku stejně jako u předchozích knih zdobí nápaditá ilustrace, kterou si vyfantazíroval a poté převedl na papír, nebo v tomto případě spíš plátno, samotný Dave McKean. A jinak se samozřejmě opět jedná o plně barevný komiks, kterého je tentokrát o osmadvacet stran méně, než v nedávno recenzované první části. V tomto případě je rozdělení do dvou knih kvůli množství obsahu jakž takž pochopitelné, i když můžeme polemizovat o tom, co stálo za takovým rozhodnutím. Nakonec budete šestou knihu stejně vnímat jako jeden celek.

Tentokrát v knize najdeme tři povídky, což se na první pohled může jevit jako dost málo, ale nebojte se, už teď vám mohu prozradit, že se nebudete cítit ošizeni. Hned v úvodu nás čeká Orfeus, což je pro mě i vrchol celé druhé poloviny "odlesků". Gaiman nemá problém zápletky Sandmanovských povídek zasazovat do různých období a zásadních historických událostí, tady se ale podíváme rovnou do řeckých bájí. O kresbu se navíc postaral Bryan Talbot, což k tomuhle tématu perfektně sedlo. Propojení klasické báje a světa snů a stínů, takhle přirozeně a navíc i s přesahem, v tom je Gaiman opravdový mistr.

Tragický příběh Orfea, jeho ztracené lásky a cesty do podsvětí je tak odvyprávěn se špetkou sarkasmu navíc, ale i dostatečnou úctou k původnímu dílu. Nebudeme se držet při zemi a ze starověkého Řecka se přesouváme rovnou do knihy Genesis. V další povídce se nám totiž představí Kain a Abel. Tedy povýšenecký Kain, ostýchavý a koktavý Abel a Eva. Ano, ta Eva. Malému nemluvněti postupně odvyprávějí tři na první pohled nesouvisející příběhy, které ale skvěle rozkrývají jejich charakter. Osud postav samozřejmě musí zůstat naplněn, takže nás nečeká nic veselého ale spousta prostoru pro zamyšlení. A to je před námi ještě zakončení šestého Sandmana v podobě povídky Ramadán, ale myslím, že už jsem vám toho z děje vyzradil až dost, takže si to raději pojďme shrnout.

Šestá povídková kniha skvěle funguje jako celek. Díky rozdělení tady máme ještě menší porci obsahu, než v prvním díle, ale i tyhle tři povídky si určitě zaslouží pozornost každého fanouška Sandmanovské série. Já jsem se opět skvěle bavil, ale jak to tentokrát udělat s hodnocením? Nemohu jinak. :)

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku