SANDMAN 7: KRÁTKÉ ŽIVOTY

25.09.2023

Od premiéry seriálového Sandmana uběhlo už mnoho vody, a tak by se mohlo zdát, že zájem o tenhle komiks trochu opadl. Ne tak u nás na Iron Comicsu, tady se tahle klasika drží doslova železnou silou. Proto se dnes, společně s vámi, naši milí čtenáři, podíváme na sedmou, respektive osmou knihu ze Sandmanovské série.

Tady je to totiž trochu složitější, knih jsme už recenzovali sedm, ale to jen díky tomu, že ta poslední byla rozdělena na dvě. To se netýká Krátkých životů, které se i přes svých krásných 256 stran vešly do jednoho svazku. Představují tak opravdu pořádnou porci Sandmana a cenovka 599 Kč (na eshopech seženete levněji) je podle mě férová. Knihu opět zdobí krásná a stylová obálka Davida McKeana a stejně jako u předchozích dílů, se jedná o kvalitní paperback. To by asi stačilo k tomu, abyste si Sandmanovskou knihu dokázali představit a mohlo se vám o ní třeba zdát. Pro všechny, kteří nemají tak dobrou představivost, poslouží naše fotky. :)

Poslední kniha končila skvělou povídkou, o Bagdádském králi, který si docela svérázným způsobem přivolal Pána Snů, aby mu následně vznesl svůj neobvyklý návrh. I proto jsem se do dalšího Sandmana pustil s velkým očekáváním. Tentokrát se nejedná o povídkovou knihu, ale čeká nás ucelenější příběh. Hned od prvních stránek potkáváme velmi zajímavou postavu Deliria, která by ráda našla svého bratra a s žádostí o pomoc se nejprve obrátí na Zoufalství. Od prvních stránek jsou tedy středem příběhu členové rodiny Věčných, včetně samotného Sandmana, který musí řešit vlastní problémy a srovnat se se svými pocity. Rozchod se zkrátka dotkne i někoho, kdo se jinak ke všemu staví s velkým nadhledem.

A bude to nakonec Pán Snů, kdo se rozhodne Deliriu pomoci, bere to totiž jako možnost zapomenout, nebo ještě lépe vyrovnat se s koncem jeho posledního vztahu. Od téhle výpravy nic nečeká a my tak můžeme pozorovat trochu jiného Morphea, než na jakého jsme zvyklí. Za to Delirium, je prostě delirium. Návaly nadšení a radosti z maličkostí se u něj, nebo spíše u ní, střídají s úzkostí a částečným vystřízlivěním, aby se zase zastavila a zapřemýšlela nad slovem, které ji vypadlo z paměti. Velmi specifický je i její vztah s Pánem Snů, ke kterému vzhlíží a snaží se mu nezpůsobovat problémy, zároveň ji ale záleží na úspěchu tohohle "roadtripu". Tady se rozjíždí opravdu krásně napsaný příběh plný zajímavých dialogů a taky velmi povedeného humoru.

Neil Gaiman patří mezi nejprodávanější a nejuznávanější autory současnosti oprávněně. Nechat Morphea společně s jeho sestrou takzvaně "shodit na zem" a putovat pomoci naší civilní dopravy, to sebou přináší spoustu nečekaných a mnohdy i vtipných momentů. Už jen ten fakt, že Věční samozřejmě nemají doklady, kterými by se mohli prokázat. Naštěstí je tady ale Morpheův starý známý Pharamond alias Farrell, který se o všechny formality postará. Vidíte to, i Pánovi snů se nakonec hodí dobré konexe. Já se od komiksu nemůžu odtrhnout, protože mě tenhle způsob vyprávění prostě baví. Stejně jako krátké epizody v podobě odboček, které mě často donutili k zamyšlení. Ale tak, jako nikdo z nás nemůže žít věčně, musí mít i tahle recenze svůj konec.

Tomuhle říkám pořádná porce Sandmana. Rozhodně jedna z nejlepších Sandmanovských knih, už jen díky situacím do kterých Morphea zasazuje a dovoluje nám ho poznat v trochu odlišném světle. Nejsou tady navíc v podstatě žádná hluchá místa a dost dobře podle mě tenhle příběh funguje i samostatně.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku