ŠANGRI-LA

09.01.2023

Loni si mě už Nakladatelství Centrala jedním sci-fi komiksem získalo. Byl to epický, ale zároveň vlastně dost komorní (ano, nemusí se to vylučovat) příběh s českým názvem Na paprsku. Novinka, která se mi právě dostal do rukou, vypadá opět velmi zajímavě. Nebudeme ale raději predikovat a pojďme se podívat, jak tento komiks uspěl v naší neúprosné, i když trochu nadšené recenzi.

A nadšení u mě převládalo nejen při čtení, ale už ve chvíli, kdy mi kniha dorazila. Pevná vazba bez přebalu je zdobena minimalistickou a stylovou sci-fi ilustrací na obálce. Na první pohled tedy tenhle komiks v knihkupectví asi jen těžko přehlédnete. Opět se jedná o pěkný velkoformátový kousek do sbírky a musím uznat, že se nakladatelství Centrála vytasilo i s velmi férovou cenovkou, i když to v recenzích běžně neřešíme. Ještě se pozastavím nad jejich rozdělením knih do tří edic. Láska - se věnuje komiksům pro děti a mládež, Život - tam spadá i Šangri-La, zahrnuje komiksy a grafické romány, které mají blíže k mainstreamu. A konečně edice s nesmlouvavým a trochu drsným názvem Smrt - sem zapadají artové komiksy. Zajímavé a přehledné rozdělení, ale myslím, že tyhle tři kategorie se velmi často prolínají.

Pochválit musím i velmi osobitou a detailní kresbu Mathieu Bableta, který se postaral i o scénář. Už při prohlížení prvních stránek mě vtáhla velmi poutavá sci-fi atmosféra, kterou ještě podtrhuje zajímavé použití barev. Výtvarná stránka je jednoduše úchvatná. Příběh nás přesune stovky let do budoucnosti, můj redakční kolega Filip už konečně dočetl všechny komiksy, které si pořídil v loňském Black Friday u Comics Centra, planeta Země je neobyvatelná, a tak lidé žijí po boku se vzpřímeně chodícími a mluvícími zvířaty na rozlehlé vesmírné stanici. Zvířatoidi, jak se zvířecí obyvatelé stanice nazývají, jsou zároveň častým terčem protestujících občanů. Ti pak prohlašují věty jako "rasizmus do toho netahejte", což nás jako čtenáře přivádí ke spoustě paralel s dnešním světem. Vlády se ujala korporace s názvem Tianzhu a jako lidstvo jsme se vlastně nikam neposunuli. Stále žijeme v konzumu, kde vládnou slevy a nejnovější modely telefonů. To se týká i hlavního hrdiny Scotta, kterému tenhle životní styl vlastně vyhovuje a nemá za potřebí se dívat tak říkajíc za obzor.

Všichni obyvatelé to ale necítí stejně, a tak na stanici samozřejmě vzniká odboj, který by si představoval trochu jiný vývoj lidské, a teď už vlastně i dost začleněné zvířecí, rasy. Scotta tedy čeká velká výzva a bude se muset rozhodnout, jestli opustí svou komfortní zónu a vydá se ve stopách svého bratra. Jak už jsem psal, nejen díky krásné kresbě jsem si tenhle komiks užíval od prvního panelu a těch dvě stě dvacet stánek uteklo nečekaně rychle. Komiks se může pochlubit citlivým vykreslením jednotlivých postav i jejich vzájemných vztahů a povedeným zasazením do sci-fi kulis. Velmi pěkně napsané dialogy kazilo snad jen pár překlepů, na které jsem narazil a doufám, že si na ně v Centrále do budoucna dají pozor. Jinak se totiž jedná o opravdu epický příběh plný zajímavých zvratů.

Moje první setkání s Mathieu Babletem dopadlo výborně, i když jsem to vlastně tak trochu očekával. Nakladatelství Centrala má velmi dobrý vkus a šťastnou ruku při výběru komiksů k překladům. Kdybych to chtěl napsat ještě víc klišovitě, řekl bych, že se jim daří vyplňovat mezery na trhu. Těch už ale ubývá, takže jsem zvědavý, s čím se vytasí příště. Šangri-La si ale rozhodně zaslouží moje doporučení všem fanouškům originální sci-fi literatury.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku