STAR WARS: DOKTORKA APHRA A ENORMNÍ ZISK, JÁ PÁN, TY PÁN

17.10.2022

Když si v hlavě udělám rychlý průřez... Ok, tak budu nejspíše mrtvý, ale když si udělám pomyslný průřez egmontí sérií Star Wars komiksů, určitě se mi vybaví moje oblíbená postava, doktorka Aphra. Je to totiž sebevědomá ženská hrdinka, která se nebojí ani konfrontace či spolčení se samotným Darth Vaderem a to se jen tak nevidí. Z posledně recenzovaného Kylo Rena jsem nebyl moc nadšený, takže doufám, že se opět dočkám povedeného Star Wars komiksu.

Teď už se budu opravdu opakovat, ale téhle komiksové sérii nemám z produkčního hlediska co vytknout. Knihy v pevné vazbě působí opravdu bytelně a snesou i cestování v batohu společně s litrem Morgana, loveckým nožem s půl kilem... No raději se vraťme k recenzování. Opět musím pochválit stylovou ilustraci na obálce a taky přehlednou časovou osu, která se nachází na konci komiksu a prozrazuje zasazení příběhu v rámci filmových Star Wars. Zároveň se s přibývajícími díly hodí i další seznam, který zase ukazuje, jak jsou jednotlivé knihy řazeny za sebou a v jakém pořadí je vydavatel doporučuje číst.

Doktorka Aphra to nemá vůbec jednoduché a když se rozhodne uspořádat dražbu cenného krystalu, o který mají zájem snad všichni zlotřilci z galaxie, nemůže to dopadnout dobře. Její věrní droidi se totiž rozhodnou vzít své osudy do vlastních rukou a to i za cenu zrady. Nic se nevyvíjí podle plánu a na cestě je navíc samotný Vader, který dostal echo právě od dvojice vypečených "služebníků", kteří by si rádi dopřáli trochu volnosti a páchání zla na vlastní pěst. Já musím opět pochválit perfektní kresbu, která se naštěstí vůbec nesnaží o nějaké fotorealistické ztvárnění postav, ale perfektně sedí k akčnímu pojetí tohohle příběhu plného výbuchů a přestřelek.

Aphra tak získává jediného spojence v podobě zlotřilého Krrsantana, ale jejich vztah rozhodně nemůžeme nazvat přátelským. Oba mají jedinou motivaci a to je vidina co největšího zisku, pro který jsou ochotni udělat cokoli. Tenhle wookie má ale velmi pohnutý osud a my máme v úvodu možnost nahlédnout několik let nazpátek a sledovat, co z něj udělalo brutálního a nelítostného nájemného zabijáka. V druhé polovině knihy, která nese název Já pán ty pán, mě pak opět překvapila stylová kresba. Droidi se svou nově nabytou svobodu rozhodli nepromarnit a jak už název napovídá, trochu se nám prohodí role. Víc vám ale nebudu prozrazovat a raději si to pojďme shrnout.

Postava drsné archeoložky si mě zatím v téhle komiksové sérii vždycky získala a nejinak je tomu i u dnes recenzovaného Enormního zisku. Celá kniha perfektně odsýpá a těch 260 stránek uteče jako nic. Můžou za to nejen skvěle nakreslené, napínavé akční pasáže, ale i zajímavý příběh, kde se proti zradě bojuje ještě větší zradou. A už jsem vám říkal, že tady překvapivě nechybí ani romantika? Za mě jasné čtyři žehličky a už se těším na další knihu.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku