STAR WARS: VADER SESTŘELEN / VĚZNICE POVSTALCŮ

15.04.2022

Není to tak dávno, co jsme si rozpitvali jeden moc povedený komiks plný hned několika dobrodružství s Lukem, Hanem a Leiou v hlavní roli. Egmontí Star Wars série už pořádně nabobtnala a pokud máte všech jedenáct svazků, určitě už vám začíná být knihovnička malá. Já doufám, že se vysoká kvalita jednotlivých komiksů udrží i nadále a hned se s vámi podělím o své dojmy z dalšího oceňovaného svazku.

Opět nás samozřejmě čeká luxusní kniha v pevných deskách s moc pěknou ilustrací na obálce. Celkově mi kresba ve Vader sestřelen a Věznici povstalců sedla mnohem více než v nedávno recenzovaném Popelu Jedhy. Takhle má prostě vypadat moderní Star Wars komiks a Marvel jak vidno na ničem nešetřil. Dneska už jsme ze všech těch kolosálek a různých velkoformátových limitek trochu rozmlsaní, ale vycházet tahle série před patnácti lety, tak je to opravdový poklad. Podobná kniha s kvalitním papírem a tiskem se stává jakýmsi standardem a to je jen dobře.

Zničení hvězdy smrti samozřejmě nemůže zůstat bez odpovědi a tak otec roku, výdech-nádech Lord Vader musí najít Luka a domluvit mu. Ideálně mu ukázat cestu k temné straně síly. S pomocí doktorky Aphry a jejich dvou drsných kumpánských droidů se Vaderovi podaří mladého Skywalkera vystopovat na planetě Vrogas Vas. Vaderův přílet naruší cvičení rebelských stíhaček, a tak tady hned v úvodu máme epickou leteckou bitvu. Temný Lord sám proti třem eskadrám sice bojuje statečně a nesmlouvavě, ale název knihy vám napoví, kam tohle bude směřovat. A já se musím ještě jednou pozastavit nad skvělou kresbou. Všechny postavy, každý stroj, každý výbuch i pohled do krajiny podle mě perfektně vystihuje atmosféru původní trilogie.

Samozřejmě je vám celou dobu jasné, které postavy musí ze všech těch přestřelek a soubojů na Vrogas Vas vyjít bez úhony. I tak se ale jedná o akční, přímočaré a hlavně zábavné doplnění děje mezi Novou nadějí a Imperium vrací úder. Do tohohle období je zároveň zasazena většina doposud vydaných komiksů z Marvelácké/Egmontí série. Myslím, že fanoušci SW musí být spokojeni a my už se můžeme přesunout k druhému, tentokrát krátkému, příběhu s názvem V utajení.

Když jsem u Vadera chválil povedenou kresbu, tady naopak musím pootočit palec mírně dolů. Styl je sice podobný, ale atmosféra se bohužel trochu vytratila, tak doufám, že to dožene zajímavá zápletka. A začínáme pěkně zostra. Eneby Ray je zkušený rebelský špion, který ale nemá za cíl stát se hrdinou. Velmi zajímavá postava, která na několika málo stránkách dostane možnost zasáhnout do osudu Impéria tím nejtvrdším možným způsobem. Ano opět je nám jasné, jak to asi nedopadne, ale musím říct, že mě tahle jednohubka zaujala.

No a už bychom se mohli přesunout do Věznice Povstalců. Znovu nás čeká jiná kresba, tentokrát je to podle mě jednoznačný krok správným směrem. Doktorka Aphra se nechce nechat jen tak jednoduše zatknout a zavřít do cely a několikrát se jí dokonce podaří vyvléct z pout. Po příletu do perfektně střežené věznice Sluneční skvrna se navíc všechno zkomplikuje, abychom se mohli dočkat nečekaného spojení tří... A to už se dostávám zbytečně daleko. :)

Všechny tři příběhy mě opravdu bavily a líbí se mi i provázanost jednotlivých zápletek a postav. Tahle kniha je především plná akce a většina dialogů probíhá během hektického plánování dalšího postupu, nebo rovnou v rámci přestřelky. Asi se budu opakovat, ale takhle by měly vypadat moderní Star Wars komiksy. A světe div se, vypadají.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku