SUPERMAN: V KAŽDÉ ROČNÍ DOBĚ

16.01.2023

Ať je léto nebo zima, s Clarkem nám je vždycky prima! Tedy aspoň pro někoho z vás to určitě platí a máte tohoto tajuplného reportéra z Daily Planet rádi.

Musím se přiznat, že Superman není zrovna mou oblíbenou postavou, byť samozřejmě i s ním mě pár komiksů bavilo, za zmínku stojí například Rudá hvězda nebo skvěle realisticky nakreslený Mír na Zemi. Nicméně scenárista Jeph Loeb, převážně u Batmana, dokázal, že je velice schopný a dokáže vymyslet poutavý scénář, tak uvidíme, zda se mu to povedlo i se Supermanem. Kreslíř Tim Sale je nám taky dobře známy především díky Batmanovi, při prvotním letmém prolistování právě recenzovaného Supermana jsem byl ale ke kresbě lehce skeptický, tak uvidíme, zda se to v průběhu čtení změnilo. Kniha vyšla jako šestá v pořadí v sérii Legendy DC a stejně jako předchozích pět, má Superman pevné desky a přebal, na kterém je vyobrazen přímo hlavní hrdina zvedající do vzduchu, naštěstí, levou ruku.

Jak nám již název napovídá, postupně se podíváme na všechny čtyři roční období, kdy každému je věnován jeden sešit. Jak už to tak bývá, začneme jarem. Jaro už je za dveřmi, ale neděste se, nemám na mysli slovenského porotce z talentových soutěží, byť talentu má Clark Kent na rozdávání. V příběhu se vracíme do doby, kdy ještě nebyl Supermanem, ale jen nadaným adoptovaným synem jistého farmáře v městečku Smallville. Clark vypomáhá na poli, a že mu to jde jakoby nic, překvapivě. Dospívá, dokončuje střední školu a poznává své tělo. Tedy trochu jinak, než jste byli v pubertě zvyklí vy. Přepadá ho pocit zodpovědnosti, že musí pomáhat ve větším měřítku, než jen s obděláváním pole a Lany Langové, jeho středoškolské lásky, a tak vyráží do velkoměsta Metropolis. Zde, jak všichni víme, se snaží konat dobro a pod dokonalým krytím zajištěným brýlemi, pracuje jako reportér, kde pozná svou femme fatale Lois Laneovou. Pohled na jeho život ve Smallville byl pěkným zpestřením jinak klišoidního Supermanova komiksového života.

Z první jarní kapitoly vyprávěné jeho otcem se přesuneme do léta, kde se role vypravěče ujala Lois. Superman už je v povědomí všech a dělá, co může. Na jméno mu však nemůže přijít starý známý Lex Luthor. Supermanovi se nelíbí jeho praktiky a to samé platí samozřejmě i opačně. Jeden chce druhého hnát k zodpovědnosti, druhý by prvního nejradši viděl odžitého. A tak se pomalu přesouváme do podzimu, kde nám své pocity sdělil přímo Lex, který přenocoval v base. Lex, za nedobrovolné pomoci viroložky, nakazí téměř celé město a chce to hodit na našeho mimozemšťana v elasťácích. Nuže klasický podzim, kdy jsou všichni nachcípaní. Vydeptaný Clark se na zimu radši přesune do Smallville, kde zkusí zase trochu odpočinout a nevystavovat se takovému tlaku. Zimního vyprávění se chopila jeho středoškolská láska Lana Langová, která jako jediná, mimo jeho adoptivní rodinu, zná Clarkovo tajemství. Změnil jí úplně život, asi ne úplně v pozitivním smyslu, ale popasovala se s tím dobře a dokázala ho správně motivovat k dalším heroickým činům.

Zima skončila a hrdinný Superman se vrátil do velkoměsta jako reportér s dokonalým článkem na první straně novin. Následující tři opravdu kraťoučké příběhy jsou pěkným doplněním hlavního příběhu a podíváme se v nich například na jeho maturiťák, na smutný osud jeho kamaráda a na vteřinové setkání s Brucem Waynem. Opět jsou i tyto krátké záležitosti vyprávěny ze stran různých postav. A hlavně druhý z těchto kraťasů s názvem "Samův příběh" na mě udělal největší dojem, a to svým smutným pojetím, které možná dokáže čtenáře donutit i k nějaké te slze.

Ale jo, suma sumárum mě tenhle Superman nakonec bavil a nakonec se mi zalíbila i kresba, která svým lehce tradičním způsobem sedla k zasazení příběhu, byť některé výrazy tváře jsou při nejmenším úsměvné. Scenárista Loeb dokázal, že umí vtáhnout čtenáře do děje, i když poklidnějšího, a donutí jej celý komiks zhltnout napoprvé. Stejně jako velká část Legend DC, je i kniha V každé roční napsán již před nějakým tím pátkem, ale to nemění nic na faktu, že by měl zaujmout i mladšího komiksového konzumenta, než je věk samotného komiksu. Prim samozřejmě hraje hlavní příběh rozkládající se celkově na čtyřech sešitech, ale ani minipříběhy, které jsou součástí knihy, nejsou k zahození. Jedná se o poměrně zábavné čtivo s dobře známými postavami bez většího momentu překvapení nebo zásadní zápletky, ale není to zde vůbec na škodu. Celkově se Legendy DC těší docela velké oblibě, alespoň co se mého subjektivního názoru týká a ani nyní se nejedná o výjimku. Nezbývá mi i vám se jen těšit, co vyjde jako další v pořadí. Zatím výběr ani jednou nezklamal.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku