SWEET TOOTH - MLSOUN 1

03.01.2022

Milé děti, kdybyste na pískovišti potkaly neznámého chlapečka, který by měl jen tak mimochodem na hlavě sadu parohů, doufám, že se k němu budete chovat uctivě. Jeden takový kluk to totiž neměl v životě jednoduché a přesně o něm nedávno natočil Netflix povedený seriál. A když budete pozorně číst titulky, zjistíte, že ještě před televizním ztvárněním o tomhle malém odvážlivci napsal komiks vážený pan Lemire. Tak děti, tohle je konec pohádky a začátek recenze.

Sweet Tooth určitě patří mezi nejočekávanější lokalizované komiksy tohoto roku, a tak není s podivem, že jsme se dočkali perfektně zpracované knihy. Kvalitní pevná vazba s přebalem a standardní rozměry. Krásnou ilustraci z přebalu pak najdete i na samotných deskách, takže tady máme stylovou ozdobu knihovničky i nočního stolku každého komiksáka. A určitě to nebudou jen zarytí fanoušci komiksu, kteří po téhle knize sáhnou. Na přebalu totiž nechybí ani logo Netflixu, to aby nikomu neušlo spojení s již zmiňovaným seriálem. A ještě zajímavost, poměrně rozšířený český název "Mlsoun" se na obálku knihy dostal alespoň jako podtitul.

Jo, tak vám to vůbec nepřijde zajímavé? Tak pardon! :)

Táta Gusovi vždycky říkal, aby se držel uprostřed lesa, daleko od ohně, který pustoší okolí. Život ve srubu bez elektřiny a informací o zbytku světa nemá žádné nevýhody, právě proto, že nemáte informace o zbytku světa. Gus poslouchá otce na slovo a je si vědom své výjimečnosti, narodil se totiž s parožím. A nebyl jediným novorozenětem, které dostalo do vínku zvířecí rysy, jen ty parohy nejsou úplně běžné. Spousta potulných lovců by v tomhle "postapokalyptickém" světě uvítala trofej v podobě takovéhoto jelenovitého mladíka. Táta tedy musel Guse dobře připravit na všechny možné nástrahy a taky na svůj předčasný odchod. Asi vidíte, že se nejedná o žádnou idylku, ale je to pořád jen úvod k strastiplné cestě do světa, který není nakloněn dětem s parohy. Není vlastně nakloněn nikomu, protože boj se záhadným virem, který kosí veškerou civilizaci se zdá být prohraný a to se odráží na bezohledném chování všech přeživších.

Pokud znáte některé z dalších Lemireových komiksů, které u nás vyšly a sedí vám jeho kresba a styl vyprávění, v Mlsounovi si rozhodně přijdete na své. Autor se zaměřuje na emoce jednotlivých postav, jejich reakce na vypjaté a občas tragické situace. Nebojí se ani snových sekvencí, které nejsou ani trochu nudné (jak tomu občas bývá), ale naopak posouvají vnímání jednotlivých charakterů i samotný děj kupředu. I přes to, že se pohybujeme v polorozpadlém světě, kde už dávno neplatí žádné zákony, všechno je podáváno velmi civilně.

Dost těžko si u takového díla udržuju nadhled, Lemire je totiž jeden z mých nejoblíbenějších scenáristů, ale Sweet Tooth je opravdu mimořádný komiks. Dokázal mě nahlas rozesmát a několikrát mi vehnal slzy do očí... Ježiši, doufám, že to nečtou žádné holky. :)

Jasně, tohle je jeden z komiksů, o kterém jsem nepochyboval, ale i tak mě dokázal hned několikrát odrovnat. V tom nejlepším slova smyslu. Lemire je prostě sázka na jistotu a jsem rád, že se na něj čeští nakladatelé v poslední době tolik zaměřili.

Petr


Komiks se v roce 2021 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku