THOR: ZABIJÁK BOHŮ

08.08.2022

Po skvělém Visionovi jsem byl hodně zvědavý, s čím se Nakladatelství Crew vytasí v dalším díle série Legendy Marvel. Thor byl samozřejmě logickou volbou, i přes to že se jedná o dílo z roku 2013, protože nejnovější Thorovský snímek z dílny MCU právě okupuje kinosály po celém světě. Hodnocení filmových kvalit marvelovských blockusterů dnes nechám stranou a raději se hned podíváme na to, jestli si Thor: Zabiják bohů zaslouží zařadit do kolekce plné zásadních a kultovních komiksů.

Provedení knihy je opět na skvělé úrovni. Pevnou vazbu a kvalitní papír asi nemusím zmiňovat (i když jsem to udělal), samozřejmostí je i slušná dávka bonusů v podobě různých skic a obálek. Možná bych se nezlobil, kdyby se nakladatelství Crew ještě trochu více odvázalo a obdařilo Thora záložkou. Co mě ale během prvního prolistování zaujalo, je opravdu krásná fantasy kresba Toma Palmera a Esada Ribiće. Zatím to tedy vypadá, že se tahle 270stránková kniha v sérii Legendy Marvel neztratí.

Asi ta nedůležitější informace na začátek je celé pojetí tohohle komiksu. Zapomeňte na všechny ty superhrdinské marvelovky, Thor: Zabiják bohů je svou atmosférou mnohem blíže k Conanovi, nebo Gaimanovým Severským mytologiím. Hned v úvodu se podíváme do daleké minulosti, která nehýří barvami a nečekají nás neřízené výbuchy na každém druhém panelu. Namísto toho se dočkáme spousty zamyšlení nad existencí bohů a samotného Thora. A když mluvím o zamyšleních, počítejte s tím, že tenhle komiks je opravdu bohatý na košaté texty, které vás budou provázet hned několika časovými rovinami. Tím ale nechci ani v nejmenším naznačit, že by příběh postrádal akci, protože té tady najdete vrchovatě. Zajímavě vykreslena je i postava samotného Thora, který hrdinsky, občas trochu naivně a zároveň sebevědomě, jde vždy čelem vstříc jakékoliv výzvě. Díky tomu pak jeho počínání často působí dost bezohledně.

Samozřejmě nesmí chybět ani hlavní záporák. Gorr, Řezník bohů, je pro Thora už od začátku velkým oříškem a bude se mu muset postavit hned několikrát v průběhu dějin. Můžeme sledovat jeho motivaci k rozpoutání nelítostnému násilí proti bohům všech civilizací. Z některých výjevů mě opravdu zamrazilo, což se mi u Thorovských komiksů běžně nestává a opravdu jsem měl pocit, že si tady bůh hromu sáhl na své dno. Přesouvání v čase s sebou pak samozřejmě přináší různá zajímavá setkání a z toho plynoucí kouzelné a často i vtipné dialogy. Všechno ale samozřejmě směřuje k epickému závěru, ve kterém budou muset naši hrdinové/hrdinky spojit síly. Nebudu vám raději vyzrazovat více z příběhu a pomalu se přesuneme k finálnímu verdiktu. Porovnávat komiks s aktuálním filmovým blockbusterem bohužel nedokážu (neviděl, ostuda), ale s klidným svědomím můžu prozradit, že se Thor: Zabiják bohů bez problému zařadí mezi ty nejlepší marvelovky, které u nás letos vyšly a to včetně skvělého Visiona.

Tohle rozhodně není žádná sterilní oddechovka, ale epický příběh plný (nejen) severské mytologie a drsné akce, která se vymyká běžné superhrdinské produkci. Líbí se mi, jakým směrem se mohou marvelovské komiksy ubírat a příjemně mě překvapovat.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku