VISION: O TROCHU HORŠÍ NEŽ ČLOVĚK, O TROCHU LEPŠÍ NEŽ ZVÍŘE

14.03.2022

Tohle je už v pořadí čtvrtá kniha ze série Legendy Marvel. Nebudeme nic zastírat, s tou poslední jsme sice úplně spokojeni nebyli, ale od Visiona máme velká očekávání. Je to zkrátka jeden z těch komiksů, které předchází jejich pověst.

Opět oceňuji velmi kvalitní vydání. Pevná vazba, klasický formát a přebal. Hřbet vám samozřejmě bude ladit s předchozími Legendami. Tohle je prostě luxusní série a taky si za ni luxusně zaplatíte, hlavně pokud jste byli zvyklí chodit do trafiky pro UKK a všechny jeho "následovníky". To mi mimochodem připomíná, že Vision měl svou knihu i v sérii Nejmocnější hrdinové Marvelu.

Osobně jsem zvědav, jestli má Crew nějakou představu, kam budou Legendy Marvelu a Legendy DC směřovat, určitě je tady spousta dalších uzavřených příběhů, které by se do takovýchto sérií skvěle hodily.

Co by vás tak mohlo zajímat o rodině Visionových? Na první pohled jsou to podivíni. Pokud jste konzervy, asi byste je za sousedy nechtěli a navíc byste je nazývali konzervami a vaše děti by jim posprejovaly garáž. Jejich míra empatie není úplně nulová a dala by se popsat na příkladu s kaktusem. Dostali jste ho k narozeninám, do vašeho bytu, vyladěného do skandinávského stylu, se vůbec nehodí, ale víte že za rok, na příští oslavě, ho budete muset přátelům odprezentovat v plné kráse. Stejně jako ty dementní fotorámečky s nápisem FRIENDS, i když tohle už není otázkou empatie, ale spíše absolutní nepochopení vašeho vkusu. Ale, jak už jsem říkal, vy víte, že nesmíte vaši nespokojenost s dárkem ani naznačovat, abyste někoho neuvedli do rozpaků a tohle vědí i Visionovi. Chápou, jak fungují mezilidské vztahy, jejich občasná neomalenost spočívá spíše v detailech. Dovolím si předně pochválit perfektní překlad Jana Kukrála, protože Vision je doslova prošpikovaný inteligentními dialogy a myšlenkami.

Už bychom se pomalu mohli přesunout k příběhu a podívat se na to, jak se Visionovým daří v jejich novém bydlišti. Jak se mladým podařilo zapadnout ve škole? Pro Visiona jsou všechny superhrdinské činy vlastně jakási pracovní rutina a naše pozornost se tak zaměřuje především na jeho soukromý život. To samé platí pro jeho potomky, kteří by si měli užívat teenagerovský život na střední škole, ale spolužáci prostě nedokáží přehlédnout, že Viv a Vin umí létat a procházet zdmi. Ještě si dovolím odbočku. Když jsme se s mým redakčním kolegou Filipem bavili o tom, kdo se tohohle komiksu ujme, tu delší sirku jsem si vytáhl já. Filip následně odpálil nálož v provizorním ropném vrtu na asteroidu ohrožujícím zemi a já si užívám spokojený život s jeho dcerou. Pokud by vás zajímaly detaily, koukněte na film Armageddon, tam se jim to podařilo docela věrohodně zachytit.

Takže náš Marvel specialita ostrouhal a aktuálně se věnuje recenzování nějaké pecky od vydavatelství Centrala.

Já bych se měl asi pomalu vrátit k rodině Visionových. Moc se omlouvám za ty odbočky, ale chystám se tady udělit plné hodnocení, protože tomuhle komiksu nemám co vytknout. Perfektní kresba, spousta nezapomenutelných momentů a čirá radost při hltání každé stránky. Porušuji asi všechna pravidla komiksové žurnalistiky, protože jsem zaslepený naprosto úžasným stylem vyprávění, který má hodně daleko k většině marvelovek. Spíše bych ho přirovnal k Mooreovým Strážcům, nebo Lemireově Černé Palici. Tom King tady předvádí, jak by měl vypadat komiks z dvacátého prvního století a jednoduše mě uchvátil jako... Jakoooo, sůl? No prostě jako už dlouho žádný komiksový scénárista, minimálně co se marvelovek týče. Schválně jsem se cíleně vyhnul všem recenzím drahých kolegů. Takže nevím, jak se Vision líbil kolegovi, který nám krade fotky, dalšímu kolegovi, který si naklikal fanoušky na instagramu a až pak se naučil psát česky, nebo dalším fantastickým kolegům, kterým už půl roku nefunguje web. Tam to totiž ani nešlo. Udělal jsem si raději vlastní názor.

Tom King naprosto přesně vystihnul, jak využít komiks jako médium k vyprávění příběhu. Nebojí se šokovat a budovat napětí během dialogů. Na druhou stranu bych se Visiona ostýchal nazývat "konverzačkou", nechybí tady samozřejmě ani akce a velmi uspokojivý, tragický závěr. V podstatě každý panel je vycizelovaný do posledního detailu a i když mají naši hrdinové problém s vyjadřováním svých emocí, my můžeme krásně sledovat jejich problémy s vyjadřováním emocí... Ano, kruh se uzavřel, já jsem nadšený, vy si mazejte koupit tuhle perfektní marvelovku a doplňte si tak sbírku nepostradatelných komiksů. A já doufám, že dalších minimálně osm stovek pošlete na pomoc Ukrajině organizaci Člověk v tísni, sbírkový účet: 0093209320/0300

Díky

Petr


Komiks se v roce 2022 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku