V HORÁCH ŠÍLENSTVÍ H. P. LOVECRAFTA 2

05.11.2023

Je to vlastně jen pár týdnů, co jsme tady měli recenzi komiksové adaptace slavného díla H. P. Lovecrafta. Naše hodnocení bylo vysoké, dokonce to nejvyšší možné. Jednalo se ale pouze o první část příběhu. Čekání naštěstí netrvalo moc dlouho a dnes se tak společně podíváme na druhý svazek.

Stejně jako v případě první části i tady se jedná o knihu v pevné vazbě, která působí velmi solidním dojmem. Zároveň nám druhý díl už na první pohled dost nakynul na objemu, a tak tady máme přes tři sta šedesát stran perfektně nakresleného a atmosférického komiksu. Nechci samozřejmě předbíhat, ale moje očekávání se vyšponovala hodně vysoko a já už si před prvním přečtením musel celý komiks horlivě prolistovat. No co vám budu povídat, vypadá to na pořádnou pecku, která je ještě ke všemu takto pěkně zpracovaná.

A začínáme přesně tam, kde jame minule skončili, Dyer a Danforth se za pomocí malého letadla snaží přijít na kloub záhadnému a velmi děsivému způsobu úmrtí členů Lakeovy skupiny. Od prvních chvil se z děsivých míst dostáváme na ještě děsivější místa plná nejrůznějších skulptur a dozvídáme se neuvěřitelný příběh o světě dávno před lidmi. Svět prastarých a dalších nečekaných obyvatel naší planety, kteří se postarali o vznik života na zemi. Bytostech tak mocných a vyspělých, že si jejich možné počínání v současném světě raději ani nechceme představovat. Ale my musíme, protože přesně v takovýchto epických kulisách se odehrává náš příběh.

Tedy, v první polovině knihy se o příběhu moc mluvit nedá, protože doslova rychlostí filmových políček otáčíme stránku za stránkou a sledujeme do jakých neuvěřitelně děsivých míst se naši hrdinové dostávají. A že jsou to opravdu krásně nakreslená místa. S vyobrazením Lovecreftovských mýtů jsem se setkal v nespočtu deskových her i knih, ale u těchto komiksů (teď záměrně zmiňuju oba díly) jsem opět žasnul a nechával se unášet do těch nejtemnějších koutů lidské představivosti. I přes to, že je tady spousta věcí včetně bizarní architekuty a pozůstatků pradávného života opravdu parádně vyobrazeno, pořád nám ještě zbývá prostor pro fantazii. Celkově je ale tenhle příběh spíše o objevování tajemného a neustálém noření se hlouběji a hlouběji do nitra toho bizarního světa. Nebudu z toho ale dělat čtenářský deník, tak se raději pojďme podívat na finální zhodnocení.

Tahle dvojice komiksů je jasnou a tou nejlepší možnou poctou dílu H. P. Lovecrafta. To, že se jeho povídkami nechávají inspirovat autoři po celém světě, není žádná novinka, následovník Edgara Allana Poe ale nejvíce táhne právě v posledních letech a Go Tanabe si je toho dobře vědom. Způsob, jakým se jeho odkazu ujal, je doslova fenomenální a pokud byste se zeptali, kde si můžete aktuálně nejlépe užít Lovecraftovskou atmosféru, volil bych jednoznačně komiksovou adaptaci v Horách šílenství a deskoherní Panství hrůzy. Takže tady máte hned dvě doporučení za cenu jednoho, jen ta finální cenovka bude poměrně vysoká.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku