V HORÁCH ŠÍLENSTVÍ H. P. LOVECRAFTA 1

31.07.2023

Manga. Občas by se mohlo zdát, že se ji na Iron Comicsu spíš vyhýbáme. Není to tak úplně pravda, protože například Zpráva pro Adolfa, Black Jack, nebo hororovky od Džunži Itóa patří k tomu nejlepšímu, co naším skromným blogem prošlo. A dnes tady mámě opět velmi speciální knihu, která podle mě přesahuje žánrové škatulky.

Do ruky se nám dostává skoro tři sta stránkový komiks v pevné vazbě bez přebalu. Takovéto zpracování není pro manga produkci úplně typické a pro mě je to jasný signál, že bychom se v tomto případě měli dočkat něčeho opravdu mimořádného. Jak by taky ne, Gó Tanabe si vzal pod svá křídla adaptaci novely H. P. Lovecrafta, a to je opravdu velká výzva, na které už si spousta autorů vylámala zuby. Máme tady samozřejmě i povedená díla, jako Providence a Neonomicon od Alana Moorea, a pak spousta komiksů, které se hororovou poetikou Lovecraftových knih inspirovaly.

Ovšem, že se slavného díla chopí japonský tvůrce, který nám ho naservíruje v podobě detailně nakreslené mangy, to je… To je vlastně naprosto skvělá myšlenka a já vám hned vysvětlím proč. Začátkem třicátých let minulého století se na dalekou a dosud jen málo prozkoumanou a zmapovanou Antarktidu vydává expedice. Té se poměrně rychle podaří objev, který vědce donutí zkoumat ještě hlouběji v zámrzné a nehostinné krajině. Dojde tedy k rozdělení a jedna ze skupin se za pomocí letadla dostává až k nezvykle temnému pohoří.

Asi vám nebudu více spoilerovat příběh a popisovat, co naši hrdinové naleznou v děsivém jeskyním komplexu. Můžu vám ale prozradit, že si fanoušci Lovcraftovského hororu přijdou na své. Přesně tahle si totiž představuji ideální adaptaci. Nečekejte žádné akční krvavé scény ani lekačky, protože i když se s členy expedice osud nemaže, zůstává tady spousta prostoru pro vaši fantazii. Perfektní kresba navíc pomáhá vytvářet znepokojivou a v tomto případě doslova mrazivou atmosféru, ať už vyděšenými výrazy v očích, nebo pohledy do zasněžené krajiny.

Gó Tanabe přesně pochopil jak adaptovat hororovou klasiku. Vznikl tak moderní manga komiks, který vzdává hold původnímu dílu, ale zároveň ho tím nejlepším možným způsobem servíruje dnešním čtenářům.

Petr 


Komiks se v roce 2023 dostal do naší TOP 6 a získal naše ocenění.


Sledovat nás můžete na našem facebooku