VRAŽEDNÁ TAJEMSTVÍ A DALŠÍ PŘÍBĚHY

09.10.2020

Neil Gaiman patří mezi nejčtenější žijící autory a není mu cizí ani svět "bublinové literatury". V dnes recenzovaném sborníku najdeme hned pět Gaimanových povídek, které si pod svá křídla (jak příznačné) vzali známí komiksoví kreslíři.

Skoro dvě stě stran barevného komiksu v pevných deskách s přebalem. Obálka působí minimalisticky a zároveň dost nekomiksově, ale na první pohled mě zaujme jedno ze jmen na přední straně. P. Craig Russel, který se u nás dočkal například překladu skvělých adaptací oper Prsten Nibelungův a Kouzelná flétna. Hned první příběh, podle kterého dostala název i celá sbírka, je právě v Russelově režii. Mladý hrdina se v Los Angeles setkává se svou milenkou Tink. Nedá se říct, že by bylo setkání nějak výrazně naplněno, asi to nejlépe shrnu citací: "Nemůžeme píchat, mám měsíčky."

Tohle ale není love story, a tak našeho hrdinu čeká ještě jedno důležitější setkání. Setkání s andělem. Pokud jste fanoušci Sandmana, tohle pro vás asi bude nejzásadnější povídka celého sborníku. Tajemný muž nám vypráví o tom, jak jakožto Raguel, výraz Hospodinovy pomsty, řešil úplně první případ vraždy. Ano, téma andělů a démonů, ať už si je představujete jakkoliv, je propleteno skrz všechny povídky. Hned druhý příběh naprosto mění styl vyprávění i kresbu a vysvětlí vám, proč byste si měli více všímat vaší kočky. Aby těch zvířat nebylo málo, na malé roztomilé šelmy navazují létající dravci - sovy, v krátké jednohubce, která nás zavede do dob minulých, kde bylo občas potřeba vytasit drápy.

Zatímco kočičí a soví příběh byl pro mě nejsilnější z celé knihy, Harlekýnův Valentýn mě do srdce nezasáhl Gaimanovým příběhem, a už vůbec ne kresbou Johna Boltona. Tohle je pro mě naopak nejslabší část celé knihy a navíc podle mě vůbec nesedí do jejího konceptu. No, sice jsem se nechal trochu unést z pohodového čtení, ale naštěstí vše zachraňuje velké finále v podobě povídky Fakta v případě zmizení slečny Finchové. Stejně jako u povídek Cena a Dcera Sov, i tady musím pochválit kresbu Michaela Zulliho, která perfektně dokresluje atmosféru mysteriózního příběhu. Opět nás čekají démoni a dokonce i kočkovité šelmy, tentokrát ale za úplně jiných okolností. I díky této povídce nakonec knihu zavírám se spokojeným úsměvem.

Gaimanovy povídky jsou čtivé a donutí vás k zamyšlení. I tak si myslím, že to není čtení pro každého a než se rozhodnete věnovat komiks tchýni k narozeninám, nejdříve si ho raději sami přečtěte. A to píšu s veškerou úctou ke všem tchýním. :)

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku