WOLVERINE: ZROZENÍ

24.08.2020

Co je to kultovní komiks? Takový, který se těší všeobecné oblibě? Prověřený časem? A stačí třeba takových osmnáct let? Já to označení "kultovní" používám docela často, hlavně když chci někomu komiks doporučit (vnutit), takže mi očividně stačí málo. Ale LEGENDA, to už je vyšší level. Legendy Marvel jsou sérií, kterou na český trh přineslo vydavatelství Crew a hned první legendou se stává Wolverine.

Fanouškům a sběratelům komiksů knihu asi netřeba představovat, protože už před pár lety vyšla v sérii UKK. Za tohle ceněné úkákáčko byste si aktuálně museli solidně připlatit, protože cena v bazarech a antikvariátech se pořádně vyšponovala. Historia magistra vitae, ale my musíme jít dál, a dívat se kupředu na aktuální přebal pevných desek, který zdobí notoricky známá pěst s "vyjetými" drápy. Tohle je přesně formát a provedení, které se mi trefilo do vkusu a jsem moc zvědavý, jaké další kousky se v téhle Legandární sérii objeví. Daredevil: Zmrtvýchvstání? Mrk mrk!

Pojďme se ale raději podívat na úplný začátek příběhu. Mladá slečna Rose přijíždí do sídla rodu Howlettů aby nám postupně popsala, jak vnímá zdejší obyvatele, včetně samotného pana Johna, pro kterého má pracovat. Při prvním prolistování mi kresba Andyho Kuberta vůbec nesedla, což se ale celkem rychle změnilo při samotném čtení. Tento, dovolím si říct, trochu kýčovitý styl naprosto sedí ke způsobu, jakým je tenhle velkolepý origin odvyprávěn. Ale to už trochu předbíhám, hodnocení si nechám až na konec. Zpátky k ději. Samozřejmě nás čekají zbytečně vyhrocené emoce, rodinná tragédie, útěk do vyhnanství... Prostě nic příjemného.

Asi nebudu moc prozrazovat, když napíšu, že do vyhnanství se musí vydat mladý James - pod svým novým jménem Logan a spolu s ním i vypravěčka Rose. A protože už to nejsou děti, v nehostinné krajině drsného severu se o sebe budou muset postarat za pomoci tvrdé práce. Logan už stačil poznat, co se skrývá v jeho rukách a jak účinné a nevyzpytatelné tyhle drápy jsou. Některým místním obyvatelům bohužel vadí už jeho samotná přítomnost a tak si Logan najde čtyřnohé kamarády a nakonec si vyslouží přezdívku Wolverin.

Ano, najdeme tady love story, souboj s padouchem a spoustu patosu, ale když ono se to čte prostě skvěle. Tahle část Wolverinova života zaujme i čtenáře, které jinak X-Men nechává chladné. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Na závěr vás ještě čeká opravdu bohatá přehlídka skic i návrhů scénáře. Nahlédnutí do myšlenkových pochodů autora je vážně inspirativní a hltal jsem ho stejně jako samotný komiks. Pořádná hromada informací a asi nejlepší bonusový obsah, co jsem zatím v lokalizovaném komiksu viděl.

Wolverin: Zrození určitě patří mezi naprostou špičku toho, co si můžete o drsném hrdinovi s licousy přečíst. Stejně jako nedávno recenzovaná "jízda" Starej dobrej Logan. Tyhle dva komiksy jsou sice jako den a noc, ale opravdové Legendy Marvel.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku