ZABIJ, NEBO BUDEŠ ZABIT 1

27.05.2022

"Když jsem se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, zločin byl pro mě jasná volba." Já jsem se tím samozřejmě neřídil, možná proto jsem dopadl, tak jak jsem dopadl, ale na pár protagonistů z drsnějších detektivek by to sedět mohlo.

Máme tady totiž zpátky mou oblíbenou dvojici Eda Brubakera a Seana Phillipse, kteří se u nás vytasili s novou sérií. Zabij, nebo budeš zabit. Dilema, které by nikdo nikomu asi nepřál, ale někdy zřejmě není na výběr. My se snad do takové situace nikdy nedostaneme a zůstaneme u toho jen jako u názvu komiksu. Kniha vyšla v pevné šité vazbě s přebalem, kde už z titulní strany na nás nabíhá týpek s pumpovací brokovnicí. Já od autorů na prvních 10 sešitech, které jsou součástí komiksu, očekávám opět pořádnou akci a jízdu s nádechem noiru, tak uvidíme, zda jsem se nesekl.

Hned na prvních stránkách nás vykoukne pár vražd, není na co čekat, že? To je však lehké předbíhání v časové lince a vypravěč nás brzy vrátí k počátku toho všeho. Sledujeme příběh vysokoškolského studenta Dylana, který vypráví o svém životě. Trpí depresemi, nic ho nebaví a jeho tajnou lásku mu brousí spolubydlící. Zkusí najít řešení v podobě skoku ze střechy, a tím posunout svůj život nejdál, jak to jen jde. Jelikož je kniha primárně o něm, tak vám asi můžu prozradit, že v tuto chvíli nezemře, ale je to první krok k jeho totální změně. Ta nastane v noci, kdy se mu vyjeví jakýsi démon, který jako odměnu za druhou šanci chce po něm měsíční výpalné ve formě zabíjení lidí, kteří si to zaslouží. Odtud máme i název, v delší variantě by to mohlo být nějak takto: "Zabíjej pro démona, nebo démon zabije tebe". Dylan to zprvu považoval jen za ujetý sen, ale když se mu skoro za měsíc udělalo tak špatně, až na umření a do toho ho zmlátila parta vágusů, rozhodl se tomu poddat a ať už byl démon skutečný, nebo jen v jeho hlavě, začal pomalu praktikovat jeho filozofii. Začátky jsou však vždy těžké, kde najít zlého člověka? Stačilo zapátrat v paměti a na facebooku a první oběť byla na světě.

Dylan neustále pochyboval, přemítal nad tím vším a snažil si to v hlavě nějak ospravedlňovat. Celá kniha je skvěle odvyprávěna a čtenář se dokáže do děje ponořit a vnímat myšlenky hlavní postavy. Chtěl jsem použít slovo "hrdina", ale říct to o masovém vrahovi by asi bylo divné. Prvotní pochybnosti však opadly a on do toho skočil po hlavě, bral to tak, že to dělá pro vyšší dobro. Pořídil si slušivou lyžařskou kuklu a netrvalo dlouho a začala se o záhadného mstitele vraždícího převážně zlouny zajímat policie. Lehce to může připomínat Dextera od Jeff Lindsaye, podle kterého vznikl můj oblíbený seriál. Často mívám u čtení komiksů chvílemi pocit, že je to nedomyšlené, někdy až odfláknuté, u tohoto komiksu jsem však pocit pochybnosti nepocítil ani na vteřinu. Jedná se prostě o parádní čtení od začátku do konce.

Kluci autorští opět nezklamali a ani nijak nekopírovali svou ověřenou sérii Criminal, čehož jsem se trochu obával. Criminal je samozřejmě perfektní, ale od Zabij, nebo budeš zabit jsem chtěl něco jiného a to jsem dostal. Moderní pojetí, lehké prvky nadpřirozena, někdy až brutální scény, skvěle charakterizované postavy a těch krásných sprostých slov, to vše a mnohem víc najdete v této knize. To zní, jako bych to prodával, že? Ale ono je to vážně dobré. Poutavý scénář je tradičně doplněn o skvělou kresbu. Už si ani nedovedu představit, že komiks s kriminální tématikou kreslí někdo jiný, než Sean Phillips. Jeho charakteristická kresba k tomu totiž sedí jako pr*el na hrnec. Tihle dva mě prostě nepřestanou udivovat a tuhle záležitost vám doporučuji si nenechat ujít. Chtěl jsem ještě dodat, že by z toho byl skvělý film a světe div se, on se skutečně plánuje.

Filip


Komiks se v roce 2022 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku