ZABIJÁCI NACISTŮ: MINISTERSTVO ŠPINAVÉ VÁLKY

17.05.2024

Téma druhé světové války se samozřejmě nevyhýbá ani komiksům a napadá mě hned několik skvělých titulů, které si mě za ty roky, co se komiksům věnuju, dokázaly získat. Dnes si na tento konflikt posvítíme zase z jiného úhlu a v trochu odlišných odstínech barev. Nakladatelství Garamond a především samotný Amazing Améziane mě nedávno přesvědčili u skvělého životopisu Quentina Tarantina, a tak jsem už moc zvědavý, jak se povedli Zabijáci nacistů.

Tentokrát tady máme, na rozdíl od nedávného Quentina, knihu v pevné vazbě. Necelých 140 stran ve větším formátu působí opravdu pěkným dojmem a na první pohled mě, stejně jako u Tarantinova životopisu zaujala i kvalita tisku a barev. Doufám, že bychom se do budoucna mohli dočkat dalších podobných publikací, vůbec ale nedokážu odhadnout, jaký je o podobný typ komiksů zájem a jestli se pro ně najde dostatečná čtenářská základna.

Pojďme se přesunout o nějakých cca devadesát let do minulosti, na počátek druhé světové války, kdy Hitler a jeho nacistické impérium obsadili tehdejší Československo. Podtitul Ministerstvo špinavé války odkazuje na tajnou armádu Winstona Churchilla, která měla za úkol potlačení a možná i jakýsi vnitřní rozklad nacizmu. Právě Churchillovi se věnuje i celý začátek knihy a rozhodně nečekejte žádný akční thriller, tohle je spíše poměrně čtivý popis historických faktů, který ani nějak zvlášť nevyužívá komiksový formát.

Nechybí ani zmínka o českých pilotech, kteří pomáhali RAF ve vzdušných bojích. Churchill je tady popsán jako vizionář a dobrý stratég, který měl samozřejmě i spoustu velmi špatných vlastností, zásadní byla ale jeho nenávist k nacistům, kteří nedodrželi Mnichovskou dohodu a dobývali evropský kontinent. I když, možná to byl především strach o vlastní zemi. Postupně nám jsou představováni jednotliví špioni, kteří bojovali s nacisty přímo, nebo například důležitým dešifrováním depeší. Nechybí ani nám dobře známá operace a Anthropoid, kde dokonce najdeme poznámku redakce, která poupravuje průběh operace, tak jak je v komiksu popsán, autor prý totiž pro mě docela překvapivě vycházel z českého filmu Atentát. Ale jak už jsem psal, jedná se spíše o popis historických událostí, s minimem dialogů, většina postav se ze svým sdělením obrací spíše na nás jakožto čtenáře. A já se teď pomalu ale jistě obracím na vás se svým finálním verdiktem.

Asi jsem měl od Zabijáků nacistů trochu jiná očekávání a pokud byste čekali akční komiks o lovení nacistických pohlavárů, asi budete trochu zklamáni. Tahle kniha je spíš sérií zásadních událostí z druhé světové války a výpovědí jednotlivých postav, které se podílely na špionážní a odbojové činnosti. Vše je ale napsáno velmi čtivou formou a těch skoro 140 stran plných textu tak utíká celkem příjemně.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku