ZABIJÁK DÉMONŮ 1

24.05.2021

Začít s novou manga sérií, to je vždycky odvážný tah, ale zdá se, že v Česku najdeme opravdu slušnou fanouškovskou základnu. Co se týče komiksů japonských autorů, mému srdci jsou nejblíže horory od Junji Itoa a pak ještě jeden ušatý samuraj. Tak jsem se lehce nechal zlákat temným fantasy, které v zemi vycházejícího slunce láme rekordy prodejnosti.

Co se týče zpracování knihy, pokud máte zkušenost s jinými manga sériemi, žádné překvapení vás nečeká. Malý formát, měkká vazba, prostě čtivo, které můžete v ideální chvíli vytáhnout při čekání na tramvaj. Zároveň ho dobře schováte pod školní lavici, nebo váš domácí psací stůl během distanční výuky. A tady už trochu napovídám, pro jaký okruh čtenářů je podle mě Zabiják démonů určen.

Takhle má vypadat hlavní hrdina komiksu. Tandžiró je obětavý mladík, který nemá problém chopit se nůše a vydat se na cestu skrz zmrzlou krajinu, aby zajistil obživu pro svou rodinu. Bohužel, jak už to v temných příbězích bývá, nedostaneme moc prostoru k pozorování jejich rodinného života. Všichni jsou napadeni a povražděni démony a Tandžiró tak po svém návratu zažije pořádný šok. Rychle ale zjišťuje, že jeho sestra Nezuko není tak mrtvá jako ostatní, respektive je o něco živější, respektive je z ní démon! :) I přes to se rozhodne pokračovat v její záchraně. Kromě své odvahy má Tandžiró ještě jednu speciální schopnost a tou je opravdu skvělý čich, který mu pomáhá cítit nebezpečí v podobě lidských i démonických nepřátel. A zdá se, že právě i jeho přesný nos by mohl být jedním z předpokladů pro lov démonů, kteří mu povraždili rodinu. Co by asi tak mohlo následovat?

Mistr Urokodaki má drsné metody, ale mladý Tandžiró už nemá co ztratit, a tak v druhé půlce knihy sledujeme výcvik, který slouží jako příprava na závěrečnou zkouškou. To by asi k popisu příběhu stačilo. Celkově mám z tohohle úvodu do aktuálně nejprodávanější manga série spíše smíšené pocity. Jakýsi mix mezi Usagim a Útokem titánů, z obou si ale bohužel nebere to nejlepší. Způsob vyprávění a všudypřítomná naivita mi bránila se do příběhu trochu víc vnořit. Čekal bych něco odvážnějšího, originálního, o čem bych měl po dočtení chuť říct známým. Tady vidím použití ověřených postupů, spoustu klišé a jen občas na mě mrkne něco, díky čemu tenhle komiks nemůžu úplně zatratit. Ani kresba bohužel nijak nevyčnívá, je poměrně detailní, ale už několikrát jsem se přesvědčil, že i v tomhle jasně definovaném japonském žánru není problém přijít s něčím novým a neotřelým.

Vypadá to, že Zabiják démonů asi nebude moje oblíbená manga série. Není tady nic vyloženě špatně, ale zároveň se nemůžu zbavit dojmu, že autor jednoduše snaží zavděčit průměrnému čtenáři.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku