ZPRÁVA PRO ADOLFA 2

21.09.2020

Kde jsme to minule skončili? Už vím, mladý Adolf Kaufman je na scestí a začíná poznávat tu nejodvrácenější tvář nacismu. A já jsem byl moc zvědavý, kam povedou jeho další kroky, protože podobné zážitky musí na dětské duši zanechat doživotní následky. Hitlerovská mládež se sice postarala o důkladné vymytí mozku, to ale nezmůže nic proti Adolfově aktuálně největší slabině, lásce...

A svou lásku prožívá i samotný nacistický vůdce, na kterého se v druhé knize podíváme pěkně z blízka. Stejně jako v předchozím díle se pravidelně přesouváme z Německa do Japonska a nazpátek, takže vás čekají i zápletky dalších známých postav. Po letech působí Sóhei Tóge o dost klidněji, to ale neznamená, že by zapomněl na vraždu svého bratra. Jeho odkaz v podobě tajných dokumentů, který by mohl napomoct k rozpadu nacistické říše, je stále živý. To, jak s dokumenty naložit, řeší jak japonský odboj, tak německé tajné služby.

Smyčka se začíná utahovat, jistoty přestávají existovat a tak nás čeká spousta emocionálně vyhrocených a napínavých situací. Když už si začínáte myslet, že se hrdinům podařilo najít cestu, jak se posunout dál, nebo že snad nedej bože někdo našel lásku a životní pohodu, Osamo Tezuka vás vždycky vrátí na zem. A já si celou dobu přeji, abych se k poslední stránce dostal co nejpozději, protože tahle velkolepá sága je jeden z mých nejlepších a nejintenzivnějších komiksových zážitků.

Knihu jsem přečetl "nadvakrát" a celá druhá polovina je jak jízda na horské dráze. Máme možnost sledovat konec druhé světové války v Německu i bombardovaném Japonsku a to přímo z pohledu hlavních hrdinů. Místy celý příběh upadne do naprosté beznaděje, načež ale autor přijde s nějakou milou drobností, která mi vždycky spolehlivě vyloudila úsměv na tváři. Závěr celého příběhu je opravdu překvapivý, a po všech těch pochodech smrti, atentátech na Hitlera a nebezpečných plavbách ponorkou se ani na konci nedočkáte oddechu.

Zatímco první kniha se zaměřovala na Sóheie Tógeho (no tak tady si už skloňováním vážně nejsem jistý) a hledání viníků politické vraždy, v tomto pokračování jsou již jednoznačnými hlavními hrdiny tři Adolfové. Celkově pak dostanete kolem dvanácti set stránek poutavého komiksu, který se po prvním přečtení nebojím označit za zásadní dílo tohoto žánru. A pokud nejste fanoušci japonské mangy (stejně jako já), nemusíte se ničeho bát, tenhle svérázný grafický styl dostává pod rukama Osamo Tezuky úplně jiný rozměr.

Petr


Koukněte taky na náš facebook, kde pravidelně zveřejňujeme odkazy na nové články. A pokud máte rádi faily, tak srpnový výběr najdete tady. :)