HARRY POTTER: KOUZELNICKÝ ALMANACH

13.11.2023

Občas se v našich článcích dostáváme mimo tradiční vody komiksu a už jsme se s vámi podělili o naše dojmy z Ghibliotéky nebo například cyberpunkového lorebooku. Dneska tady máme ale opravdu těžkotonážní téma, protože se podíváme na "chlapce, který zůstal naživu".

Než se pustím do nějakého rozboru a hodnocení knihy, asi bych vám měl nastínit, jak velký (nebo malý) jsem fanoušek Harryho Pottera. To by vám mohlo pomoct si ujasnit, jak relevantní je můj názor. Knihy jsem četl někdy na základní a později střední škole, nejlepším dílem je pro mě Vězeň z Azkabanu. To samé platí i u filmů, kde mě nejvíc zaujalo právě dílo režiséra Alfonso Cuaróna. Poslední dvojice filmů pro mě pak byla spíše zklamáním a už jsem v nich postrádal kouzlo předchozích a především těch prvních dílů. Kromě toho jsem před pár lety navštívil Londýnské Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter, což byl opravdu velkolepý zážitek a určitě bych si to ještě jednou v životě rád zopakoval. Takže takovýto je ve zkratce můj vztah k Harry Potterovi, mám ho rád, ale určitě nejsem znalec, který by z rukávu sypal názvy kouzel a jména všech studentů Bradavické školy čar a kouzel.

Ale teď už k samotnému Kouzelnickému almanachu. Jedná se o opravdu pěknou knihu v pevné vazbě, bez přebalu. Ze stylově ilustrované obálky doslova čiší atmosféra knih o Harry Potterovi a je vlastně jedno, které vydání čarodějnické série máte doma. Na almanachu se totiž podílelo hned sedm ilustrátorů, i tak se jim ale podle mě podařilo vytvořit jednotně vypadající knihu, která je právě na různých kresbách a malůvkách založená. Hned na začátku si můžete projít časovou osu, díky čemuž se zaprvé dozvíte něco z historie a za druhé si budete moci lépe ukotvit příběh samotného Harryho v rámci kouzelnických dějin. A tím se hned dostávám k jednomu velmi důležitému aspektu téhle publikace, nejedná se o žádnou encyklopedii, ale spíš soubor zajímavostí sepsaný, nebo lépe řečeno zakreslený zábavnou formou. Pokud jste tedy znalci, vášniví nadšenci a Potterheads, asi vás některá z informací jen těžko překvapí.

Tímhle se většinou v recenzích moc nezabýváme, ale další, pro mě docela překvapivou věcí je doporučená cena 699 korun. Na eshopech knihu samozřejmě pořídíte i levněji. Kdyby mi někdo řekl, že dal za Almanach devět stovek, vůbec bych se nedivil, vždyť je to oficiální licencovaný produkt a za ty si většinou hodně připlatíte. Tím se z almanachu stává opravdu zajímavý vánoční dárek. Od financí se ale rychle vraťme k naší knize. Máme tady hned sedm kapitol, nebo jakýchsi okruhů, které se postupně zabývají čaroději a jejich životem, sporty, místy v kouzelnickém světě nebo třeba kouzly a různými bytostmi. Autoři a ilustrátoři pak k různým tématům přistupují dost odlišně, nečekejte ale moc souvislého textu, ten je tady obsažen především v podobě citování úryvků z knih.

A teď pozor, jestli jste NEromantici, raději rovnou přeskočte na další odstavec. Protože já jsem se poslední večery těšil na návrat k almanachu, před spaním jsem si pustil soundrack k Harry Potterovi nahraný pražským symfonickým orchestrem (odkaz tady, na jejich kanále najdete i další kompilace) a před spaním jsem se ponořil do pročítání tohohle krásně ilustrovaného soboru zajímavostí ze světa malých čarodějů. Ano, už několikrát zmiňovaný soubor zajímavostí vystihuje knihu nejlépe a znova se vracím k tomu, že se rozhodně nejedná o žádnou encyklopedii. A tady už se dostáváme k finále naší recenze a zhodnocení. Jak už jsem psal, já rozhodně nepatřím mezi znalce univerza Harryho Pottera, nejspíše jsem i v téhle recenzi popletl některá názvosloví, a tak jsem teď, nadšený ze všech těch čerstvě nabitých informací, doslova šikanoval své kolegy v práci otázkami jako: "Víš které zvíře má za svého patrona Ron?", "Ve kterém roce nastoupili Harry, Ron, a Hermiona do Bradavic?". Myslím, že si brzo vysloužím přezdívku Lenka Střelenka.

Pokud vás tenhle ultrapopulární čarodějný svět úplně minul, jen těžko vás almanach zaujme, ale uznávám, tvrdit tohle je jako nosit dříví do lesa. Fanoušci si podle mě přijdou na své a nejspíše neurazíte ani žádného znalce, který loni vyhrál pět hospodských kvízů na téma Harry Potter. A nejvíce samozřejmě musím vychválit krásné zpracování, Kouzelnický almanach je opravdu pěknou ozdobou knihovničky.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku