JIZVY

24.06.2024

Nakladatelství Mighty Boys na český trh nedávno přineslo další z velkých komiksových špalků, tentokrát hned dvojici knih s názvem Agent strachu, na které se ve své recenzi minulý týden podíval Filip. Jako velké překvapení jste pak mohli získat výrazně menší komiksovou knihu Jizvy, na kterou si dnes posvítím já.

Pěkně zpracovaný stošedesáti stránkový komiks v pevné vazbě mě na první prolistování překvapil černobílou kresbou Jacena Burrowse, kterého můžete znát například díky Lovecraftovskému Providence a Neonomiconu. Jak už to tak u Mighty Boys bývá, i když se jedná o bonus "zdarma" k objednávkám, i tato kniha se dočkala zasloužené péče. Pochválit musím jak stylově použitý parciální lak na deskách, tak použité fonty které vytváří minimalistický vizuál obálky. Na první pohled se tedy jedná o velmi pěknou publikaci, která skvěle zapadne mezi ostatní knihy nakladatele a to určitě potěší všechny sběratele. Ale co čtenáři?

Ti se můžou těšit na drsnou a krvavou a místy až hororovou detektivku, ve které není nouze o šokující momenty. Scénárista Warren Ellis nemá rád policajty, nevěří jim, ale samozřejmě i jemu je jasné, že je potřeba dát čest všem výjimkám. Problém je v tom, že policajti jsou lidi stejně jako všichni ostatní. Chamtiví, závistiví, ješitní… Na druhé straně tady ale máme sadistické násilníky a vrahy a kdo jiný by měl s takovými "monstry" bojovat? V knize se od samého začátku setkáváme s těmi nejzrůdnějšími vraždami a bohužel v nich figurují děti.

Ano, pro rodiče tohle nebude vůbec jednoduché čtení. Ellis v žádném případě nechodí kolem horké kaše a Burrows se nebojí podívat ani do krabice, do které by se bál nahlédnout i kdejaký zocelený kriminalista. Tohle je zkrátka bezútěšná kriminálka a zároveň i vhled do toho, jakým způsobem dokáží zkušené vyšetřovatele zasáhnout ty nejohavnější zločiny. A to i na velmi osobní rovině.

A když mluvíme o osobní rovině, docela mi přijde, že se Ellis projektuje do detektiva a skrze něj pak vykonává svou odplatu vůči všem "parchantům". Takže to byl pro něj možná až terapeutický komiks. Co na druhou stranu pochválit nemůžu, je závěr, který bohužel nenaplnil moje očekávání a já se té pomyslné satisfakce nedočkal. Celkově ale komiks hodnotím velmi vysoko a jsem moc rád, že se na českém trhu dočkáváme i podobných kousků.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku