LIGA SPRAVEDLNOSTI: VÁLKA VELKÉ TROJKY

07.06.2021

Nedávno jsme tady měli Americkou ligu spravedlnosti, která tak úplně nenaplnila svůj potenciál. Dokáže nám zlepšit chuť původní Liga spravedlnosti, nebo ta už je za zenitem?

Kniha se opět řadí do edice New 52 a jelikož není očíslovaná, tak by měla být samostatnou jednotkou, byť samozřejmě bude dějově lehce zapadat do ostatních knih ze jmenovaného relaunche. Je složená z různých sešitů z několika sérií, tak doufejme, že bude dějově ucelená s nebude zmatečná. S tím souvisí i fakt, že se na ní podílelo enormní množství autorů. Obsahuje přes 300 stran, což z ní již dělá solidní bichli.

Hned ze startu se dozvídáme více o Pandoře a její tajemné skříňce, tedy o tématu, jenž se mihlo již v knize Americká liga spravedlnosti. Pandora byla členem tzv. hříšné trojky a před dávnou dobou se provinila "jen" tím, že otevřela onu skříňku a byla za to odsouzena. Bodejť by ne, když na svět vypustila smrtelné hříchy, které ji jako bonus braly za svou matku. Nepomohl ani fakt, že se jim po celá tisíciletí snažila ve všem zabránit, většinou však marně. Teď se však pokusí vše napravit právě pomocí moci ukryté v její osudové skříňce ve tvaru lebky a potřebuje k tomu Supermana. Žel to však jen zkomplikovalo situaci a dospělo to až k pořádné mele mezi klasickou Ligou spravedlnosti a tou Americkou.

Aby těch lig nebylo málo, tak Wonder Woman za účelem zjištění podivného chování Supermana a odhalení tajemství Pandořiny skříňky požádá o pomoc Temnou ligu spravedlnosti v čele s Johnem Constantinem. Stojí za tím vším však vážně ta zpropadená skříňka? Týmy se poměrně rozkmotří a utvoří skupinky dle toho, čemu vlastně věří. Ale co když to je jen chytrá manipulace jistého "pana neznámého" na pozadí toho všeho, který má své vlastní ďábelské plány. Zní to trochu jako cliché, co? Společně s Phantom Strangerem se jedna ze skupinek vydá hledat odpovědi do prazvláštního místa, kterému by se dalo říkat suterén nebes nebo oblast zásvětí. Tenhle sešit sice není nijak zásadním, ale jedním z nejlepších v celé knize. Děj poměrně pěkně a uceleně pokračuje dál, až ke svému konci, nečekaně. Byť se většina hrdinů snaží zachránit situaci, tak tady platí trochu překroucené pravidlo, že všechno dobré je pro něco zlé.

Dočítám to se zaujetím a bez potřeby tomu něco zásadního vytknout. Co mi přijde škoda, je fakt, že v rámci různých knih z takřka stejné edice se objevují některé sešity opakovaně. Přijde mi to zbytečné i co se v rámci děje dané knihy týče, bohatě by to stačilo jednou. Konkrétně mám na mysli dva sešity, které se objevily již ve dříve zmiňované JLA, avšak v tomto aktuálně probíraném díle se hodily daleko více a stačilo by je dát pouze zde. Trochu jsem se bál toho množství autorů, ale zvládli to nakonec s bravurou a bylo to vcelku zábavné a plné akce, kupodivu to ani nepůsobilo přeplácaným dojmem, takže za mě subjektivně vcelku spokojenost. Zároveň to celé předcházelo dalšímu povedenému komiksu s názvem Věčné zlo, který jsem již v lehce špatném pořadí četl a doplnil jsem si tak mezery.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku