NIKKARIN - ROZHOVOR Z COMIC-CONU 2023

12.05.2023

Michal Menšík alias Nikkarin patří už několik let mezi nejvyhledávanější tuzemské komiksové autory. Jeho osobitá kresba a příběhy protkané humorem jsme několikrát ocenili i na našem blogu. Na nedávném pražském Comic-Conu jsme měli příležitost položit mu několik otázek.

Petr: Máme tady už čtvrtý ročník Comic-Con Prague a ty jsi tady pravidelným hostem, co na něj zatím říkáš ve srovnání s minulými ročníky?

Nikkarin: Tak já jsem toho zatím moc neviděl protože většinu času jsem strávil stejně u svého stánku a takhle to mám většinou. Samozřejmě, pro mě je Comic-Con vždycky strašný energetický nabíječ, protože je to jedna z mála šancí kde se mohu setkat s fanoušky a kdy získávám nějakou zpětnou vazbu například od dětí. Co si myslí a co jim říkají moje komiksy. Vždycky to potěší a mám pocit, že v tu chvíli vidím, že ta moje práce kterou dělám, která je na často náročná a zdlouhavá, má význam.

Dokážeš si podobnou akci užít jako fanoušek? Necháš si podepsat komiks, navštívíš nějakou přednášku, nebo svou účast vnímáš spíše pracovně?

Já asi nejsem ten typ, který by si nechal podepisovat komiksy, takže tohle mě nějak moc neláká. Třeba na současném Comic-Conu z autorů, kteří tady jsou, zaujme samozřejmě takový Jason Aaron. Tím, že je ale ze zahraničí, je to pro mě vlastně anonymní osoba. Když už zmiňuješ ty kreslíře, tak je tady Frank Cho, od kterého znám některé věci, ale stejně nemám to nutkání si nechat něco podepsat, nebo nedej bože si něco koupit - plakát, tisk, originál, něco..., nemám to tak. Takže já si tu akci užívám úplně jiným způsobem, právě přes ty návštěvníky. S ostatními českými autory samozřejmě pokecáme, předáme si nějaké zkušenosti, znalosti, drby a tak. Většinou se bavíme o stavu českého komiksového rybníku, jak to každý z nás vnímá. Někteří ti autoři se živí kreslením komiksu, jiní musí třeba dělat nějakou práci na poloviční úvazek, protože jinak by to neutáhli. Takže si předáváme tyhle zkušenosti. Těžko se o podobných věcech budu bavit s těmi zahraničními, jako je Frank Cho, který si bere za jeden obrázek takové peníze, které já za rok nevydělám.

Když už jsme u těch autorů, doporučil bys nám sledovat práci nějakého začínajícího nebo nadějného českého nebo světového kreslíře?

Těch autorů, které nějakým způsobem u nás sleduju je spousta, určitě bych doporučil Viktora Svobodu, což sice není začínající kreslíř, ale třeba pro čtenáře je trošku neznámý, protože v Čechách mu zatím pořádně nic nevyšlo, kromě pár věcí v časopisu Aargh!. Ten je neuvěřitelně schopný a šikovný. A teď vlastně mu bude vycházet komiks, který napsala Štěpánka Jislová a on ho kreslil. Jmenuje se to Supro a vydává to Crew. Dělám tady reklamní vložku, všímáš si? Musím pak Jirkovi Pavlovskému říct, ať mi to zaplatí.

Jinak zbožňuju práce od Káti Čupové. Dělala třeba skvělé R.U.R. a Hrnečku vař!. Ona je neskutečně šikovná a navíc má sestru, která dělá spíše do animace, ale obě dvě jsou úplně neuvěřitelné.

Když odhlédneme od kresby, tvoje komiksy jsou plné velmi osobitého humoru. Práce s humorem je těžká a vyžaduje schopnost dobře načasovat pointu. Mě by zajímalo, jestli se v tvém případě děj podřizuje vtipům, nebo vtipy ději.

Tímhle způsobem to nevnímám. Já bych řekl, že pro mě je důležité nejdříve udělat ten příběh a pak do toho můžu dejme tomu vkládat nějaké vtípky. I když samozřejmě při vymyšlení toho příběhu mě může napadnout nějaký vtípek a já si řeknu: "To by bylo super, pojďme na to naroubovat nějakou zápletku". Takže takhle to zhruba funguje.

Filmová studia neustále chrlí další a další komiksové adaptace. Kdybychom se zaměřili pouze na produkci Marvel a DC, jaký máš k těmto filmům a seriálům vztah?

Já jsem úplně zbožňoval marvelovky, víceméně bylo období, kdy jsem do kina chodil jen na ně. Protože jsem neměl tolik volného času a do toho všeho jsem ještě měl… pořád mám (smích) dítě, se musíme rozhodnout, kdy půjdeme a kdy nepůjdeme do kina. Tak jsme vlastně chodili jen na tyto marvelacké filmy. Přiznám se, že v poslední době jsem z toho takový dost rozpačitý, protože od chvíle kdy byl v kinech Endgame a pak ještě třeba ten jeden další Spiderman, tak obecně ty filmy mají strašně sestupnou tendenci. Vlastně se začínám dostávat do fáze, kdy si říkám, že mě to přestává zajímat a trošku doufám, že sem tam přijde něco, co to nakopne a vystřelí a prostě to bude dobrý film. Třeba Ant-Man 3 jsem ještě neviděl, a to jsem byl opravdu zvyklý na ty marvelovky chodit, někde jsem ale viděl recenze, že je to slabé a říkám si: "Chci si zase zkazit to očekávání, jako třeba u Black Panthera 2?" Už u jedničky mě dojímalo, jak tenhle film získával všechny ty Oscary a další ocenění, ale to má úplně jiný důvod. Například všechny tři spidermanní filmy mi přišly úplně fantastické, z Doctora Strange jsem byl trochu rozčarovaný, protože jsem vlastně zjistil, že Sam Raimi, který film režíroval, si z něho udělal jeden velký easter egg na všechny svoje ostatní filmy. No, nevím. Například Thora jsem měl rád a Ragnarok mi přišel úplně fantastický. A DC filmy, ty mě nikdy extra nebavily, jedině snad poslední Batman s Pattinsonem, ten prostě miluju. Tam je úplně jiné filmové řemeslo. Skloubení kamery, hudby, zvuku a vlastně všechno je o level výše, než to ostatní, co kdy DC vyprodukovalo.

Nemůžu skončit ničím jiným než pokračováním Super Spellsword Ságy. Dočkáme se brzy druhého svazku? A na čem dalším pracuješ?

Rád bych řekl, že jo, ale jsem strašně zahrabaný hromadou práce pro různé časopisy. Dělám aktuálně do Čtyřlístku, do ABC, do Pevnosti a ještě čtyřikrát do roka musím odevzdat komiks pro časopis Rychlých Šípů. Tohle všechno dohromady je takový objem stran, že nemám čas vůbec na žádnou vlastní práci. Na druhou stranu se mi trošku generuje zisk, protože některé z těch médií platí docela dobře. Takže jsem to letos pojal tak, že zkusím vydělat nějaké peníze a v příštích letech si toho nevezmu tolik, ale můžu zkusit udělat nějakou knihu. Protože já chci vydat knížku, ale vlastně nevím kterou, protože z těch komiksů, které teď ode mě jsou na trhu, tak vlastně nejlépe se prodává Hubert & Hugo. Což je dětský komiks, který mě ale zároveň baví, takže jsem uvažoval o "celovečerním" komiksu s Hubertem a Hugem. Prostě jedna knížka - jeden příběh. A co se týče Spellsword Ságy, tak pravidelně kreslím do časopisu Pevnost spin-off Super Spellshort Saga, což jsou dvoustránkové epizody z toho světa.

Super, tak to je všechno, na co jsem se chtěl zeptat. Ať se ti daří a díky.

Taky díky moc.


A vám, našim čtenářům také děkujeme. Příští rok si určitě opět odchytneme dalšího českého autora a položíme mu pár otázek. Doufám, že bude stejně otevřený a upřímný jako Nikkarin.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku