SUPER SPELLSWORD SÁGA: LEGENDA O NEKONEČNU

28.03.2022

Tohle není první, a dokonce ani druhý komiks od Nikkarina, na který jsme se už na našem skromném blogu stačili podívat. Naposledy jsem si doslova chrochtal nad Hubertem & Hugem a dneska tady máme rovnou autorovo opus magnum. Tenhle olomoucký Matt Groening nemá problém zabrousit do jakéhokoliv žánru a vy už jste určitě poznali, že k jeho komiksům nedokážu být úplně nezaujatý.

Pevná vazba a velký formát. To jsou jediné dvě věci, které chyběly H&H. V případě Super Spellsword Ságy tady máme opravdu krásně zpracovanou knihu se záložkou a hlavně ultraepickou ilustrací na obálce. Je vidět, že nakladatelství Labyrint tomuhle bright fantasy (opak dark fantasy, nevím, jestli něco takového existuje:)) důvěřuje, protože vydání SSS se řadí mezi nejhezčí komiksové knihy českých autorů. Ale vás už určitě zajímá, co najdete uvnitř. Slyším jak mohutně pokřikujete: "Otevři to! Otevři to!" Hold your horses, čtenáři, musím ještě pověsit prádlo.

Tákže, trička a trenýrky mám úhledně rozvěšeny na sušáku a pomalu otáčím první stránku.

Děj se pokusím spíše jen nastínit a vyvarovat se spoilerům. Příběh mladého čaroděje druhé kategorie začíná poměrně nenápadně a pohodově, ale nakonec se v pekařství u Breaderica rozvíjí takřka Sherlockovská detektivka okolo záhadné koblihy nekonečna. Se svým zkušenějším, ale hlavně naprosto nesnesitelným a namyšleným parťákem se zvídavý Eliot rozhodne vydat po stopách nekromanta. Tihle dva čarodějové mezi sebou mají asi takovou chemii, jako Starsky a Hutch. Oba jsou si vědomi svých předností, ale jednomu z nich se neprávem dostává větší pozornosti, ten druhý si pak všechno poctivě odmaká. Určitě byste podobnou dvojici našli i u vás ve škole, nebo v práci a možná jste i její součástí. :)

Na scénu se samozřejmě dostává i krásná femme fatale. Přímočará a nekompromisní Noria se do celého dobrodružství přimotá spíš náhodou, ale přesně takové postavy máme rádi, ne? A co se týče charakterů, je tahle kniha bohatá na zajímavé a někdy i dost bizarní čaroděje, rytíře, nemrtvé, mrtvé... Celé putování je pak doslova protkané humorem a popkulturními narážkami, včetně stylového hudebního podkresu, který dělá některé epické panely ještě epičtějšími. Výhodu samozřejmě mají ti, kdo tyhle staré fláky znají a hned si je můžou zabroukat. Oku pozorného čtenáře neunikne ani spousta drobných, na první pohled lehce přehlédnutelných, detailů. Řešit nějaké dějové nelogičnosti v především humorném příběhu asi nemá cenu, stejně jako hledat koně. Tenhle komiks vás prostě chytne za srdce a nebo... Nechytne za srdce. A tímhle moudrem se dostáváme k závěru.

Opět musím pochválit krásnou a hravou kresbu. Stylizace i barevná paleta mi sedly a jak už jsem zmiňoval v úvodu, tady ode mě žádné připomínky neočekávejte. Super Spellsword Sága rozhodně patří do zlatého fondu české bublinové literatury. Tedy minimálně do mého osobního.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku