NOIR

03.12.2021

Noire patří mezi mé oblíbené žánry jak ve filmovém, tak komiksovém zpracování. Silná stylizace, spousta cynismu, důraz na pocity a myšlenkové pochody hlavní postavy. Mezi komiksovými autory je spousta nadšenců, kteří buď vytvářejí přímo noirová díla a nebo se v jejich komiksech spíše mimoděk objevují některé typické prvky. Takže proč nevybrat deset autorů, nechat každého vyřádit na několika málo stránkách a výsledek svázat do jedné knihy.

Tahle kniha na první pohled vypadá skoro jako splněný sen každého komiksového fanouška. Stylovou obálku zdobí jména autorů jako Lemire nebo Azzarello. Vždyť tohle jsou doslova legendy světového komiksu a konkrétně od Jeffa Lemire jsem nic jiného než skvělý komiks nečetl. To celé zabalené v pevné vazbě bez přebalu a uvnitř 104 stran. Ok, ten poslední údaj už tak sexy nezní, ale méně je někdy více a já doufám, že tohle je ten případ, kdy zvítězila kvalita nad kvantitou.

Čeká nás celkem deset povídek, z čehož jen jediná není komiksová, ale klasická textová. Všechny povídky mají společné dvě věci, vzdávají holt drsné škole a zdobí je různorodá černobílá kresba. Slovo různorodá jsem možná zvolil až moc shovívavě, některé z povídek mě svou kresbou zaujaly, jiné už o něco méně a do žánru Noire podle mě úplně nezapadly. Celkově se tak, co se týče kresby, jedná o slušný nadprůměr a třeba na rozdíl od Batmana v černé a bílé mě tady nic vyloženě neuchvátilo.

A stejné je to i s kvalitou jednotlivých povídek. Je zajímavé, jak se autoři na několika stránkách popasovali s dosti volným zadáním. Tady prostě potřebujete silnou pointu, kterou ohromíte čtenáře a zrovna v tomto podle mě některé z povídek selhávají. Jsou tady ovšem i světlé momenty, dovolím si vypíchnout hned čtyři a asi to nepůjde bez minimálních spoilerů:

Staré silo - doslova mikro-příběh zadluženého farmáře, který narazí na nečekaný jackpot.

Mít krev na rukou - nevěrná žena, manžel na prášcích a nájemný zabiják, to asi nemůže mít happy end. A nebo?

Mé nové já - trenér v posilovně pomůže mladé ženě k vysněné postavě, nebo lépe řečeno postavám...

Zlá noc - Azzarellova vypointovaná konverzačka bude pro mnohé jistě vrcholem sbírky a taky že ji celou ukončuje

Tady jasně zvítězil zajímavý nápad nad celkovým výsledkem. Několik zajímavých, ale většina průměrných povídek. Pokud patříte mezi fanoušky Noire, volil bych spíše nějaké ucelenější dílo, kterých nabízí vydavatelství BBart hned několik a jedno zásadní jsme recenzovali minulý týden.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku