PES BASKERVILLSKÝ

27.10.2023

"Who let the dogs out, who, who, who, who?" No přece Arthur Conan Doyle a nebude to žádný roztomilý a mazlivý pejsek. Ale nebojte se, nám pokousání nehrozí, jednak já mám pouze pomeraniana, a také se jedná se pouze o adaptaci slavného díla.

Pes baskervillský je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších případů slavného detektiva Sherlocka Holmese a už se dočkala nejrůznějších zpracování. Již jsme tady měli i variantu od Petra Kopla. Nyní se hafanovi na zoubek podíval jiný Čech, a tím je Jan Štěpánek, který velmi dobře zpracoval například Bílou nemoc. Stejně tak i Pes baskervillský vyšel v pevných deskách s přebalem a zpracování vypadá velmi obstojně. Děj je všem určitě moc dobře znám, ale i přes to si jej v rámci recenze lehce připomeneme.

Nejprve si vizuálně představíme důležité protagonisty celého příběhu, mezi kterými nechybí ani klíčový pes. Celé to začíná smrtí Sira Charlese v zahradě a již zde je dobře vidět přítomnost chlupatého mazlíčka. Kletba rodu Baskervillů se naplnila. V ten moment se přesouváme do legendární Baker Street, kde si Watson zkouší s Holmesem své detektivní dovednosti. Kam se ale hrabe na Sherlocka. Zapomnětlivý doktor Mortimer si přišel pro svou hůl a již zmiňovanou kletbu uvedl na pravou míru. Jeho vyprávění příhody z blat bylo doplněno temnou kresbou, která skvěle nastínila atmosféru. Nicméně, jak to v bohatých rodinách bývá, jde se řešit dědictví. Oficiální dědic je jen jeden, ale víte jak to chodí.

Sir Henry i přes výhružky zamíří na blata řešit dědické řízení. Holmes na oko nejede a pošle jako doprovod Watsona. Z vězení uprchl údajný vrah, postupně se poznáváme se sousedstvím a téměř u všeho se ochomýtá potulný cikán (všichni snad víme, o koho se jedná). V okolí straší, některým už i ve věži z toho neustálého stresu. Nenápadný pozorovatel tomu postupně všemu přišel na kloub. Pár lidí to ještě schytá a ochránci zvířat bijí na poplach. Karma ale zafungovala i v tomto případě a skutečný viník se dočkal toho, co si zasloužil. Sherlock Holmes byl opět úspěšný. Jaké cliché.

Příběh není třeba hodnotit, ale převedeno do komiksové varianty je více než povedené. Autor má značně usnadněnou práci s vymyšlením příběhu a má se aspoň o co opřít, čímž ale rozhodně nechci upírat panu Štěpánkovi zásluhy. Vyprávění je chvílemi trochu uspěchané. Jednoznačně tomu vévodí krásná kresba, která vydá za jakákoliv slova. Text je zde občas taky samozřejmě důležitý, ale je kresbou lehce upozaděn, což celkově hodnotím v tomto případě kladně, jedná se přece o komiks. Obecně mám adaptace knih do komiksu rád a zvlášť, když se na ně dobře kouká.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku