SEBEVRAŽEDNÝ ODDÍL: DOSTAŇTE JOKERA!

11.04.2023

Nejen STS Chvojkovice Brod jsou slušnej oddíl, ten Sebevražedný by klidně mohl Koudelkovi konkurovat a v potenciálním vzájemném střetu by vše záviselo na odhodlání týmu Amandy Wallerové a aktuálním záznamem v kondicogramu Luďka Soboty.

Na tohle jsem se hodně těšil. Celkově jsem zatím totiž s edicí Black Label nad míru spokojený, navíc mě baví koncept Sebevražedného oddílu, zbožňuju postavu Jokera, jakožto mého nejoblíbenějšího DC záporáka a taktéž oceňuji nevybíravost a zajímavost scénářů Briana Azzarella, takže co se může podělat? Snad nic. Kniha je opět kvalitně zpracovaná, obsahuje lesklý přebal s šíleně se tvářícím Jokerem, pod kterým jsou tvrdé desky s odlišným obrázkem. Do grafické podoby zpracoval příběh bulharský ilustrátor Alex Maleev. Za zmínku stojí i velký formát, jaký měli i například Harleen nebo taktéž Azzarellův Batman: Zatracení. Ale už pojďme dostat Jokera, což je i podtitul komiksu.

Jak již samotný název napovídá, Sebevražedný oddíl dostane za úkol se zbavit Jokera, a kdo jiný by byl povolanější týmu odpadlíků šéfovat, než Jokerova oběť Jason Todd alias Red Hood alias bývalý Robin. Ten se zázrakem dostal opět mezi živé, což nám autor moc nevysvětlil, a svým počínáním a velmi dospěláckým chováním se dostal do basy, odkud vedla jen jedna cesta, přes mise Sebevražedného oddílu. Nafasoval tým, součástí kterého je jeho pravidelná členka Harley Quinn, a pak pár dalších méně cenných postav s všelijakými schopnosti, které jsou nám hned ze startu představeny. Autor se evidentně snaží, aby postavy jednaly a mluvily za každou cenu drsňácky, ale chvílemi to působí až příliš nuceně a zbytečně. Todd poháněný touhou po pomstě se dává do toho a společně všichni míří kam jinam než do Gothamu. Ve městě zločinu a násilí je čeká hned ze startu násilí, překvapivě.

Akční a krvavé scény jsou vyobrazeny s grácií a rozhodně se Maleev nemá za co stydět. Bohužel je to doprovázeno bezduchými průpovídkami a docela fádním dějem, byť to má pár světlých momentů. Kromě Jokera jsou do pozice té špatné strany, po vzoru aktuálního dění, postaveni Rusové. Někdo však na Sebevražedný oddíl donáší, a tak je Jokerova partička vždy o krok napřed. Velení tajné organizace se dočasně nuceně změní a na scéně se nám objeví starší složení Sebevražedného oddílu, ve kterém je například Peacemaker, který se nedávno dočkal i svého vlastního seriálu. Úplně nevím, co si o konečném rozuzlení příběhu mám myslet, možná to byl Azzarellův záměr, ale o tom ať si udělá obrázek každý sám.

V jednom z dřívějších odstavců jsem se řečnicky ptal, co se může na tomto komiksu podělat, bohužel jsem ještě netušil, že se vážně něco nemuselo povést. Azzarello potvrzuje, že své nejlepší tvůrčí období má již zjevně za sebou. Po dějové stránce je to jednoduše nuda. Nejlepší na celém komiksu je kresba, která dodává příběhu aspoň nějakou atmosféru, a to pořádně temnou, což je bez diskuze velké plus. Kresba mě zklamala pouze v jedné věci, a to ve vyobrazení Jokera. Je to sice jen můj subjektivní názor, ale tahle postavička se mé představě Jokera vůbec nepodobá. Suma sumárum se kniha pěkně prohlíží, ale příběhově nenadchne. Snad další Black Labely vrátí tuhle temnou sérii zpět do vyšších hodnocení.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku