SHI 3 + 4

18.07.2022

Tak jsme se konečně dočkali, máme ho tady. Vzhledem k tomu, že ode mě první díl Shi dostal to nejvyšší hodnocení a následně jsem ho zvolil komiksem roku, není divu, že jsem se pokračování nemohl dočkat. Však my ty žehličky nerozdáváme pro nic za nic.

Opět pěkně zpracovaná velkoformátová kniha svázaná v pevných deskách bez přebalu. Už posledně jsem chválil krásnou a detailní kresbu, která si větší rozměry rozhodně zaslouží. To ostatně platí pro všechny komiksy z edice ERB a oproti takové Modré Crwi, nebo MDEK je to jednoznačně krok tím správným směrem. Respektive dvěma směry. :) Jasně, můj redakční kolega Filip tyhle stostránkové knihy označuje za žiletky, ale já mu musím oponovat, protože tedy máme kompletní příběh, rozdělený do dvou knih, což mi od nakladatele přijde jako férová nabídka, která mě nijak neuráží.

Tak kde jsme to posledně skončili? Jasně, čeká nás pohřeb mladé a vzpurné Jennifer, kterou společně s její japonskou kamarádkou sežehly plameny. Ale vy už jistě víte, že ty ostatky nepatří naší blonďaté hrdince, ta totiž "vstala z mrtvých" a touží po odplatě. Těm, co se dopustili křivd a zločinů, nadělí stejnou měrou, aby se zastavila až u svých nejbližších. Současně se ale dokončují přípravy flotily, která by měla ve jménu Britské královny zaútočit na Spojené státy. K tomu si přičtěte malé ušmudlané sirotky, kteří Jen a Kitu doprovázejí, vydírání místní šlechty pomocí kompromitujících fotografií a obří démony, kteří dokáží zvrátit beznadějnou situaci a zachránit naše hrdinky podobně jako Gandalfa jeho orli. Opět tady nechybí řada silných ženských postav a muži většinou představují buďto zkostnatělé a zvrhlé zlo, nebo pouhý kompars.

Teď se to celé pokusím nějak zhodnotit a nebude to úplně jednoduché, protože tady máme fantastický úvod, který mě loni tak okouzlil. První kniha byla oproti tomuto pokračování spíš jednoduchá, brutální a poměrně akční jednohubka a zaujala mě nejen krásnou kresbou, ale i perfektním stylem a tempem vyprávění. Druhý svazek pak bohužel nakousne spoustu podzápletek, které ale následně ignoruje. Tam, kde jsem očekával vyústění, se vyprávění rychlým střihem přesunulo k jiné příběhové lince a těch odpovědí, které mi chybí, není zrovna málo. Závěr je na druhou stranu uspokojivý a nemůžu říct, že bych se při čtení nudil, ale knížku jsem nakonec odkládal s drobnou pachutí. Holt očekávání byla velká a směr, kterým se Benoît Drousie nakonec vydal, mi úplně nesedl.

Pokud bych obě knihy hodnotil jako celek, pak je první polovina příběhu lepší snad ve všech směrech. Stejně vám ale doporučím pořídit si komplet, protože tenhle výlet do historie si rozhodně české vydání zasloužil.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku