ŽELEZNÁ ŠESTKA 2021

04.02.2022

Máme tady začátek února, vystřízlivění po silvestrovských oslavách mají už snad všichni za sebou, a tak se můžeme s čistou hlavou podívat na to, které komiksy se nám v loňském roce líbily nejvíce. A musíme uznat, že čeští vydavatelé se v roce 2021 opravdu činili.

Vybírali jsme z loňských knih, které prošly recenzemi na našem žehličkovém blogu a oba jsme zvolili svůj TOP3, proto "Železná šestka". Vyhýbali jsme se dotiskům, ale u jednoho komiksu jsme museli, po krátké diskuzi, udělat tak trochu výjimku. Zároveň mezi námi nedošlo k žádnému průniku (no gay:)), takže tady máte šest kousků, za které bychom vložili penis do sršního hnízda.

Petr

NANITS CHRONICLES

Jsem moc rád, že jsem mohl vybrat i jeden tuzemský komiks, protože tenhle sci-fi "multipříběh" si to rozhodně zaslouží. Předělávat díla z digitální do papírové podoby je vlastně docela odvážné, aktuálně je totiž trend spíše opačný a tady se to autorům a nakladatelství Epocha určitě vyplatilo. A jak už jsem zmiňoval v recenzi. Doufám, že se brzy dočkáme nějakého dalšího zajímavého projektu a nebo rovnou pokračování.

SHI 1 + 2

Dovolím si citovat pár vět z mé říjnové recenze: ...krásná a detailní kresba Josého Homse, jehož tvorbu jsem až doteď nezaznamenal, se může rovnat s tím nejlepším, co se u nás v rámci evropských komiksů objevilo.. 

...komiks prostě chytne za srdce a i když se jedná o první dvě čtvrtiny příběhu, byl jsem při čtení posledních stránek spokojený...

SWEET TOOTH - MLSOUN 1

Zajímavé, na ty nejlepší komiksy jsme si museli počkat až na samotný konec roku. Kresba, postavy, scénář, tady se prostě všechno spojilo v parádní, emocemi nabitou, jízdu. Tedy, samo se to nespojilo. Jak jsem psal v recenzi, Lemire patří mezi mé nejoblíbenější scénáristy, ale to je věta, kterou vám asi řekne většina komiksových fanoušků. 


Filip

AMERIČTÍ BOHOVÉ 3: OKAMŽIK BOUŘE

Pro někoho možná překvapení v mém výběru, ale stejně jako Pán prstenů dostal oscary až za třetí film, rozhodl jsem se taky ocenit až poslední Americké bohy za celou třídílnou sérii. Komiksová adaptace původního Gaimanova románu je jednoduše perfektní. Kooperace s Russellem jim prostě funguje, což opakovaně dokazují.

PŘÍSTAV ZEMĚ / ZATMĚNÍ

Tady jsem neváhal ani vteřinu. Tahle pořádná bichle od Kaplana obsahuje dva samostatné a uzavřené příběhy z nichž oba náramně baví a nenudí ani jediná stránka z celkových více než osmi set. Samotné náměty i jejich zpracování jsou excelentní a v komiksovém sci-fi se jednoznačně řadí mezi to nejlepší.

Z PEKLA

Asi není třeba představovat. Kultovní komiks však konečně vyšel i v barvě. Někteří lidé, včetně samotného Moora, jsou k tomu skeptičtí. Za mě se tohle přepracování však náramně povedlo a dodává již tak skvělému dílu trochu šmrncu navíc. Eddie Campbell to měl jako svou srdcovku a já se mu nedivím.


A ještě si dovolíme výčet několika čestných zmínek, které se do naší šestky nejoblíbenějších nedostaly, ale zůstanou v našich srdcích i knihovnách: Potapěč (Paseka), Dracula (Argo), Bomba (Argo), Chlad (Comics Centrum), Azimut (Crew), Šninklova veliká moc (Crew) . No a tady už to opravdu musíme ukončit, povedených komiksů se totiž na český trh dostalo opravdu hodně.

Letošní rok začíná pěkně zostra, máme tady hned několik očekávaných pokračování i novinek, takže už se těšíme až budeme dávat dohromady Železnou šestku 2022. Zatím na shledanou u našich recenzí! A kdyby si s námi i letos chtěl někdo dát pivko na Comic conu, klidně se ozvěte. :)

Petr a Filip, vaši komiksoví féns


Sledovat nás můžete na našem facebooku