TROJKA

26.09.2022

Trojka je snem téměř každého muže. Díky nakladatelství Mighty Boys si ji teď může dopřát kdokoliv! Jsem rád, že i na mě došla řada.

Řeč je samozřejmě o komiksu z pera Kierona Gillena, jehož scénáři vdechl vizuální stránku Ryan Kelly. Jak jsme, u stále relativně nového nakladatelství, zvyklí, kniha vyšla ve dvou variantách. Sběratelská verze obsahuje přebal a odlišuje se také titulní stranou. Jedná se o čtvrtý počin z nakladatelství Mighty Boys a celková kvalita zpracování si drží zavedený standard. Rozměrově se taktéž shoduje s předchozími knihami, a tak to krásně vedle sebe v knihovničce lícuje. Na celkem 184 stranách nás kromě hlavního příběhu čeká celá řada bonusů, ostatně jak již je zvykem.

Bitva u Thermopyl je známá historická událost, která se dočkala nejednoho zpracování. V komiksové variantě je samozřejmě nejznámější ta od Franka Millera nesoucí jednoduchý název 300 a byla i lehkou inspirací k napsání Trojky. Sám jsem zvědavý jak se s tím popasoval a jakou formu zvolil ve svém vyprávění Kieron Gillen. Ten však nevypráví o známé bitvě, kde tehdy Sparta dostala na frak od Peršanů, nýbrž děj nás zavede do doby po této události.

Chudé Heilóty, kteří jsou bráni za podlidi, navštíví výše postavený papaláš ze Sparty se svým synátorem a malou skupinkou vojáků. Z návštěvy plné ponížení se stala jatka, která dopadla jinak, než by se dalo předpokládat a trojice zbylých Heilótů zmasakrovala spartskou sebranku. Už vás může trknout od čeho se odvíjí onen název. Válečný krypl Kláros, vesnická žena Damar a blonďatý vypravěč Terpandros mají jedinou šanci na přežití, a tím je jejich zmizení ze země. Z boje se podaří ale utéct papaláškému synáčkovi, což nevěstí nic dobrého. Heilóté nesmí uniknout trestu, a tak se tři sta Sparťanů vydává hledat trojici hrdinů. Přeživšího syna však v honbě za trojkou nikdo nechce, takže se rozhodne vydat po vlastní ose, a zdá se, že je i úspěšnější, než horda. Otázkou je, jak si člověk vyloží pojem "úspěšnější". Další a pro čtenáře zásadnějším otazníkem je, jak se trojice odvážlivců vypořádala s přesilou.

V komiksu nechybí nic z dané doby, dočkáme se tedy politikaření i krvavých soubojů. Ostatně jako tomu je i v dnešní době. Zasazení do historické Sparty je však samozřejmě mnohem zábavnější. Fanoušci fotbalové Sparty mohou tuto zábavu pouze a jen závidět, převážně v posledních letech, ale to tu víc nemíchejme a nekažme si dobré dojmy z komiksu laciným fotbalem. Oceňuji přidané poznámky překladatele, které čtenáři vyplní některé potenciální mezery ve znalostech historických událostí probíraných v rozhovorech mezi jednotlivými protagonisty.

Kniha se opět povedla. Mighty Boys dokazují, že ví, kam sáhnout. Všechny jimi zatím vydané knihy stojí opravdu za to a já jen doufám, že tomu tak ještě dlouho bude i u dalších plánovaných komiksů. Trojka se žánrově od zbylých třech lehce odlišuje, ale je tam spojitost v tom, že cílové publikum je spíše dospělé. Možná proto mě to tak baví. Sci-fi, horor, nebo historie, vše spojuje nevybíravost a někdy až krutě vyobrazené scény. Já jakožto konzument bez zábran jsem naprosto spokojen. Není to však jen o nějaké krutosti, to ani zdaleka ne. Trojka mísí historické prvky s lehkou autorovou fantazií, scénář je povedený a je vidět, že spartská třístovka je vděčné téma, to vše doplňuje krásná a propracovaná kresba. Kdyby se touto formou učila na školách historie, myslím, že by většina lidí o ni měla daleko větší přehled.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku