WONDER WOMAN: MRTVÁ ZEMĚ

30.04.2021

Edice Black Label se v našich končinách dočkala dalšího počinu. Tentokrát nám ukáže, že ženy už dávno nepatří jen do kuchyně a to nejen proto, že muži mnohdy vaří lépe, ale že i ženy dokáží zachránit svět, nebo respektive alespoň to, co z něj zbylo. Tou osudovou ženou nebude nikdo jiný než samotná princezna Diana. Nenechte se zmást, nemám na mysli bývalou kaskadérku z britské královské rodiny, ale oblíbenou superhrdinku přezdívanou Wonder Woman.

Pro někoho možná lehce urážlivý úvod máme za sebou a pusťme se konečně do samotného komiksu. Celá edice DC Black Label si u mě prozatím vybudovala velmi dobrou reputaci, a proto jsem byl velmi nedočkavý, zda to bude kvalitativně pokračovat i nadále. Jak již je u této nenavazující série téměř zvykem, scénáře i kresby se chopila tatáž osoba, tentokrát je tím vyvoleným Daniel Warren Johnson, který je pro české spotřebitele prozatím velkou neznámou. Kvalitní zpracování celé knihy není již žádným překvapením. Pevná vazba s přebalem, na němž převládá vyobrazení rozcuchané titulní hrdinky s poněkud neřeckými rysy v obličeji. Oceňuji opět větší formát, který je shodný s komiksy Harleen a Batman: Zatracení, a tak to do poličky sedne pěkně vedle sebe.

Dianě zřejmě zaspal kohout, a tak se probudila až po staletí trvajícím spánku, a jako po velké kalbě, nemá ani páru, kde je a co se kolem děje. Bodejť, když se probrala do postapokalyptické budoucnosti, kde je lidstvo na pokraji vyhynutí a svět je obydlen podivnými monstry. Po krátkém rozkoukání zjistí, že ta pařba byla zřejmě ve Waynově úkrytu a samotný Batman ještě dřímá s rozepnutým poklopcem na gauči v poněkud již dezolátním stavu. Nepamatuje si však zhola nic. Narazí na partu výrostků, kteří ji dovedou do jednoho z posledních lidských měst, v němž vládne magor, jak už to tak v postapo bývá. Ne však na dlouho, jelikož si místní obyvatele Diana velmi rychle získá. Její vnitřní potřeba pomáhat lidem ji vnukne nápad, přemístit všechny lidi na Themysciru, o které je přesvědčena, že jadernou válku přežila. Její následné zjištění ji však natolik zklame, že ztratí víru v lidstvo. Že ji to ale trvalo, třeba já ztratil víru v lidstvo už dávno.

Společně s lehce modifikovanou Cheetah je postavena mezi zbytek lidstva a zdegenerované Amazonky. Po její menší amnézii postupně vyplouvá na povrch vše zásadní a Wonder Woman je z toho poměrně dost zdrcená, a není divu, když v mnoha záležitostech měla prsty. Pěkně detailně je i vyobrazena bitka mezi Wonder Woman a Supermanem, který dostal solidně na budku a stal se doslova bezpáteřním. Vyobrazení výsledku z tohoto souboje je za mě asi nejlepším obrazcem z celé knihy, je dost brutální, ale zároveň plný naděje. Během celého hlavního děje jsou důležité prostřihy do minulosti, které mě samotného zajímaly o něco víc, než primární dějová linka.

Na to, že se jednalo o první práci Daniela Warrena Johnsona pro DC, chopil se této šance všemi deseti a řekl bych, že se uvedl skvěle. Sice se asi dalo z námětu vytřískat trochu víc a samotný scénář není nic převratného, ale společně s kresbou to nakonec nějak funguje. Spousta stran z komiksu neobsahuje takřka žádnou bublinu s textem a příběh je dosti často vyprávěn pouze kresbou, ono není divu, když je autor primárně kreslířem. Není to však vůbec na škodu, protože kresba je pěkná, byť jsem si na ni musel chvíli zvykat, a vcelku netypická, respektive alespoň já jsem se s podobnou kresbou zatím asi nesetkal. Dílčí zápletky mi přišly poněkud jednoduché a nezajímavé, ale celkový děj to zachraňoval. Komiks je plný akce a přímočarosti, nechodí se nikde zbytečně kolem horké kaše a když má někdo umřít, tak prostě umře, včetně starých známých superhrdinů.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku