MODRÁ CREW 32: ZABIJÁK (1-2)

26.02.2024

Jak jste si užili nedávný blockbuster Zabiják z produkce Netflixu? Režisér David Fincher má s touhle streamovací službou očividně dobré zkušenosti, a tak už pro ně natočil druhý film. Světe div se, nakladatelství Crew se hned chopilo příležitosti a přináší nám komiks, který posloužil jakožto námět k tomuto filmu. To samozřejmě chválím a podobně pružní jsou v Crwi docela často, škoda jen toho Kingsmana. Mrk, mrk.

Zabiják u nás vychází v rámci zaběhlé kolekce Modrá Crew a stejně jako u většiny komiksů z téhle série, je i on rozdělený na dvě části. Když přihlédnu k tomu, že má kniha nějakých sto stránek, nejedná se podle mě o nejlepší rozhodnutí a naopak bych raději viděl jeden komplet, klidně za dvojnásobnou cenu. Tohle je ale asi na posouzení každého případného zákazníka. Pokud sérii Modrá Crew náhodou neznáte, jedná se o paperbacky standardního formátu, které k sobě v knihovně ladí bílými hřbety. My jsme sérii samozřejmě věrni a Už jsme dříve psali například o Dobyvatelích, nebo Hrobařovi. Zpátky ale k Zabijákovi.

Příběh nájemného vraha, tak trpělivého a precizního, že byste neměli nejmenší ponětí, až do chvíle, kdy by vám kulka proletěla hlavou. Jeho aktuální kšeft mu má přinést pořádný balík peněz a díky tomu i zaslouženou dovolenou v jeho venezuelské rezidenci. Vše je připraveno a stačit by měl jediný výstřel. Čekání se ale protahuje, a tak můžeme sledovat zabijákovu minulost. Jeho první, druhou, třetí zakázku, u kterých si ještě poradil bez střelné zbraně. To se ale muselo změnit, každého holt nemůžete odkráglovat basebalovou pálkou.

Proč ale tyhle vzpomínky, zrovna teď, když je potřeba zachovat absolutní koncentraci? Že by na našeho kliďase dolehla únava, nebo nějaká jiná slabost? Nejspíše je vám jasné, že tahle zakázka nebude mít tak čistý průběh, jako většina předchozích. Pokud jste viděli netflixovskou adaptaci, asi jste si už teď mohli všimnout mnoha rozdílů, jako například návratů do minulosti, při kterých sledujeme zrod hlavní postavy. Nemyslím samozřejmě jeho narození, ale první setkání s obětí a její nemilosrdnou popravu.

Tohle vnímám jako velkou výhodu komiksu a dokonce je to věc, která mi zpětně ve filmu chybí. Hlavním pojítkem mezi filmem a komiksem je pak rozhodně charismatický hrdina, Zabiják. Ale už dost o filmu, zpět k dnes recenzované Modré Crwi. Autoři umí velmi pěkně budovat napětí, následně vytvořit působivou gradující scénu a následně překvapit nejen hlavního hrdinu, ale i nás čtenáře. Druhá část s názvem Ozubená kolečka pak začne mířit velmi zajímavým směrem a o to víc mě mrzelo, že je kniha takto rozdělena. Tak hlavně ať tady máme co nejdříve další díl.

Tenhle komiks by si určitě zasloužil české vydání i v případě, že by se loni žádný film neobjevil. Velmi pěkná kresba jde ruku v ruce s čtivým a napínavým příběhem. Vlastně mě až překvapilo, jak se mi po dočtení některé scény nepodařilo dostat z hlavy. Jen škoda, že se díky rozdělení jedná "jen" o sto stránkovou jednohubku, kterou zhltnete doslova na jeden nádech. Na druhou stranu mi to nedovolilo se začít nudit, nebo dokonce zapochybovat. Proto dnes dávám plný počet.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku