GOTHAM CENTRAL 4: CORRIGAN

19.10.2020

Tak a je to tady, jednou to přijít muselo. Dostal se mi do rukou poslední díl série Gotham Central. Očekávání jsou velká, tato skvělá sága gothamského policejního sboru by si jistě zasloužila velkolepé zakončení. Původně jsme chtěli tuhle recenzi vydat až v listopadu, ale Filip řekl: "Ne! Vylož karty na stůl!" A tak se stalo.

Dvojice vykutálených policajtů už dávno zapomněla na to, s čím mají bojovat a komu pomáhat. Se svou výplatnicí asi nejsou spokojeni, a tak nemají problém se spojit s tím, koho by správně měli pronásledovat. A ještě hůř, neostýchají se ani vraždy nevinného mladistvého svědka. Tady přichází ke slovu náš starý známý Corrigan, který se taky nežinýruje a klidně těmto dvěma zaprodancům podá pomocnou ruku. Všechno se zdá být až moc jednoduché, a jak to tak bývá, přesně v takových chvílích nejčastěji sklapne past. V tomhle případě hodně nečekaná a hlavně definitivní.

Tohle je úvod, jakým se můžou pyšnit jen ty nejlepší komiksy, protože spousta scénáristů by podobnou zápletku použila jako námět pro celý komiks. A my pokračujeme dál - kapitolami Mrtvý Robin. Ano čtete správně, Robin je mrtvý, nebo alespoň někdo, kdo se za něj vydává a po večerech se producíruje v jeho kostýmu. Každopádně na tom Batmanovi až podezřele záleží, takže se zapojuje do vyšetřování a vy si ho tak v téhle sérii můžete naposledy užít. Vrchol knihy a vlastně i celé série jsou pak poslední dva příběhy. Sunday Bloody Sunday nás přenese do období Nekonečné krize a tady budou chrochtat blahem všichni fanoušci DC univerza. Protože zrovna tyhle události stojí za to sledovat z pohledu smrtelníků z gothamského policejního sboru.

No a pak tady máme samotného Corrigana, který už stačil několikanásobně překročit všechny myslitelné laťky, které oddělují zločince od vyšetřovatelů. Znovu se ukazuje, že hlavní hrdinkou série je detektiv Renee Montoyová a celé finále tak patří jí. Uff, to byla jízda. Čtvrtá kniha je rozhodně nejlepší z celé série. Nebudu vám prozrazovat, jestli se dočkáte happy endu, ale můžu s klidným svědomím napsat, že jsem tenhle svazek zhltnul na jedno přečtení a na konci knihu spokojeně zavíral a odkládal na noční stolek. Měl jsem o čem přemýšlet.

Celá série si držela velmi vysokou úroveň a čtvrtá kniha ji ještě zvedla. Perfektně vykreslené postavy a minimum zbytečného patosu. Pro mě rozhodně jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků z univerza DC comics a doufám, že se nedočkáme filmového zpracování Zacka Snydera nebo Davida Ayera.

Petr


Gotham Central je sice u konce, ale pokud jste fanoušci Eda Brubakera, můžete si přečíst Filipovy verdikty nad prvním, druhým, třetím a čtvrtým dílem série Fatale.