PAN NEPORAZITELNÝ 1: OKRESNÍ HRDINA

21.01.2022

To nepřeberné množství žánrů a témat, kterým se komiksy věnují. Nedávno jsme tu měli strastiplné drama s jelenovitým klukem v hlavní roli. Před ním třeba vraždícího Jacka Rozparovače v konspiračním viktoriánském thrilleru. A nesmím zapomenout na epické nájezdníky dobývající jednu zemi za druhou. Slzy, pot a krev! Chtělo by to něco veselejšího, že? Nějakou pi*ovinku pro zasmání.

A právě takovouto pi*ovinkou by mohl být třeba Pan Neporazitelný, který se na český trh dostal koncem loňského roku.

Poměrně nenápadná brožurka o necelých padesáti stránkách se podle ilustrace na přebalu jeví jako typický komiks pro děti a mládež. Hlavní hrdina rozhodně nevypadá jako Supermanův vzdálený bratranec, ale jako groteskní parodie tradičních superhrdinů. Po rychlém prolistování zjistíte, že je komiks zpracován opravdu originálním způsobem a čeká vás i "konstrukční" překvapení. Tiskárna měla jistě velkou radost a všichni zainteresovaní zaměstnanci už se těší na dotisk. :)

Lepší ale bude, když se zvolna přesuneme k obsahu. Speciální schopností Pana Neporazitelného není laserový zrak, ani výjimečná rychlost. On zkrátka ví, že se nachází v komiksu a ke svým chrabrým činům využívá právě rozložení jednotlivých panelů, mezi kterými se umí pohybovat, nebo interagovat s ostatními postavami. A právě na tomto jednoduchém nápadu je založena většina zápletek a vtípků, které nás tady čekají. Může své nepřátele, padouchy a někdy i sebe překvapit shora, zespoda, zezadu... Prolomení čtvrté stěny sice není nic nového, ale její mazané obcházení, využívání a ignorování je zase o level výše.

Pan Neporazitelný skrz panely v podstatě cestuje časem a to tak, že neřeší žádné paradoxy, maximálně jako další vtípek. Musím se hned přiznat, že tenhle typ humoru mi úplně nesedí a mnohem více mě pobavil třeba nedávno recenzovaný Iznougud a nebo český Hubert a Hugo, které jsem právě dočetl. U Pana Neporazitelného jsem ocenil spíše autorovu nápaditost, to, jakými způsoby dokázal tenhle jednoduchý nápad zúročit v kraťoučkých i několikastránkových zápletkách. Některých drobností jsem si dokonce všiml až při opakovaném čtení a tady je vidět pečlivost, s jakou je každý ze stripů vyladěný do posledního detailu. Nakonec se tedy od tří žehliček překláním ke čtyřem a jsem moc zvědavý, co na komiks řekne moje dvanáctiletá neteř.

Pro mě naprosto nenápadný komiks nakonec překvapil svou originalitou a propracovaností. Síla Pana Neporazitelného netkví v přecházení mezi panely, ale v drobných detailech, které z něj dělají zajímavé čtení pro všechny věkové kategorie.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku