PETER PARKER SPECTACULAR SPIDER-MAN 4: NÁVRAT DOMŮ

20.09.2021

Stejně jako pokoutníkovi hovícímu si na stropu mé ložnice se přiblížil konec i jedné série s jiným pavoukovcem.

Po uspokojivém třetím díle, ve kterém se Spidey vydal do minulosti, tady je, světe div se, čtyřka, v níž se vracíme zpět do aktuální doby. Podtitul nese příznačně název Návrat domů. Ke scénáři nikoho opět nepustil Chip Zdarsky, ale o kresbu se v rámci několik sešitů podělilo více autorů. Komiks je obdařen stejně jako jednička 160 stranami na rozdíl od chudší dvojky a trojky.

Trojici vyvoleným cestovatelům, tedy Peteru Parkerovi, jeho sestře Terese a J. Jonah Jonesovi se podařilo získat vše potřebné k záchraně planety před mimozemskými roboty, nebo tak si to aspoň mysleli. Situace se zkomplikovala prakticky ihned po návratu, když zjistili, že jsou v jiné časové linii, než do které se měli vracet. Dokázali změnit minulost tak zásadně, že Spider-man se rozhodl nebýt Spider-manem, Octopus šéfuje policajtům, synátor od Green Goblina kandiduje na prezidenta, a to je jen malý výběr ze všech nevšedností. Všechno zlé je však k něčemu dobré, třeba starouš Jameson prozře a uvědomí si svá letitá nevhodná jednání vůči Spider-manovi.

Na cestě k záchraně světa si tedy střihnou menší záchranu jiné reality a po této odbočce se konečně vrací do žádoucí linie, kde si Peter šňupne z podivné kapsle, kterou by mu kdejaká partička z Hlaváku záviděla a upadne do deliria, díky kterému nakonec vše dospěje do zdárného konce. Titulní záporák Tinkerer však na můj vkus vyměkne až příliš snadno.

Hlavní dějová linka je ukončena vcelku důstojně a po čtyřech sešitech knihy. Další dva sešity se zaměřují na nemocného Sandmana, kterého taktéž dosti ovlivní předchozí události s cestováním v čase. Retro styl kresby tohoto minipříběhu mu dodává něco speciálního a je to parádní vsuvka k hlavnímu ději. Posledním sešitem je jakýsi dokument formou rozhovorů, v rámci kterých student filmařiny sbírá názory na Spider-mana. A stejně jako oni si udělejte názor sami.

Celkově je komiks plný akce, poměrně překvapivých zvratů a nečekaných událostí, známých postav, ať už kladných nebo záporných, a jako celek to docela baví. Co mě naopak lehce iritovalo, byla měnící se orientace panelů. Drtivá většina stran byla sice standardně na výšku, ale chvílemi z pro mě nepochopitelného důvodu se panely točily o 90 stupňů a tak i já jako čtenář jsem musel otáčet knihou. Dokonce se zde objevily stránky, které měly orientované panely na výšku i šířku, což byl pro mě docela úlet. Celkový dojem mám však dobrý. Sice mě možná více zaujaly bonusové příběhy, než hlavní dějová linka, ale neubírá to nijak na zábavnosti celé spektakulární série.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku