MATKA

21.11.2022

V nakladatelství Mighty Boys jsou rozjetí jako Pendolino, respektive jako Šinkansen. Být totiž srovnáván s Pendolinem není úplně výhra, kdežto komiksy naopak výhrou jsou.

Tentokrát se v Mighty Boys rozhodli vydat souběžně rovnou dva komiksy a v této recenzi se konkrétně koukneme na Matku. Ne teda moji, ani od mého kolegy Petra, i když ty by zajisté také stály za to, ale na Matku od jednoho z nejpropíranějších autorů poslední doby Jeffa Lemira. Výjimečně se u svého díla nepostaral o grafické zpracování, ale přizval si kreslíře jménem Gabriel Walta. Jak je u nakladatelství zvykem, kniha vyšla ve dvou variantách, v jedné klasické a ve druhé sběratelské. Rozměrově se shoduje s ostatními vydanými komiksy a tloušťkou se vyrovná posledně vydaným komiksům Trojka, Ozvěny a Cesta kostí. Oproti tomu druhý souběžně vydaný komiks Dopis 44 se svou tloušťkou rovná prvnímu počinu, kterým byl Přístav Země / Zatmění. Na Dopis se ale podíváme až příště. Možná se budu opakovat, ale velmi oceňuji udržovaný standard knih vydávaných pod záštitou Mighty Boys, opravdu se jedná o kvalitní a krásně zpracované výtisky.

Kniha v originále vyšla pod názvem Sentient, tudíž podobnost s vaší či jinou matkou je čistě náhodná, ale že se tam takové momenty vážně občas najdou. Řadí se do kategorie sci-fi a vezme nás do vesmíru. Konkrétně se ocitneme v roce 2105 na kolonizační vesmírné lodi U.S.S. Montgomery, na které již žije poměrně docela dost lidí. Chod lodi je řízen umělou inteligencí jménem Valarie a obsluhuje nejen dospělé, ale i dětské osazenstvo, a že tam těch dětí pár je, mají tam dokonce vlastní školu. Chudáci, ani ve vesmíru nemají klid. Klid zřejmě nebude mít ale celá posádka, neboť se chystají vstoupit do tzv. Temné zóny, ve které nelze ani přijímat žádné zprávy ze Země, na které toho klidu taky moc není, jelikož má být obyvatelná už jen nějakých deset let. To jsou vyhlídky co?

Jedna ze členů posádky, Kruegerová, je zastánkyní spíše kolonie než Země, aby si udržela celistvost a nedopadla jako Země. A tak začne v Temné zóně jednat po svém, první to odskáče učitelka a skončí s prostřelenýma brýlema, kulka samozřejmě pokračovala směrem dál za brýle. Kromě školy nechala do zbytku lodi vypustit toxin, a tak chtěla otrávit zbytek posádky. Ani ona však nedopadla nejlépe. Systém Valarie se vzpamatoval, ale už bylo poměrně pozdě. Jedinými přeživšími zůstaly děti. Z Valarie se tak stala matka a ji a její nově nabyté lidské děti čekalo nepříjemné období v Temné zóně bez signálu. Shit happens. A to je prosím pěkně teprve začátek. Zoufalství a nevědomost co bude dál, nejen to užíralo všechny děti i umělou lodní inteligenci Val. Pohřeb dospělých taky stál za to. Mladí museli rychle dospět a začít se starat o chod celé lodi a o stanovenou misi, tedy dostat se ke kolonii. Nic jednoduchého pro dospělé, natož pro děcka. Vše se dělo pod dohledem Val. Ta se nejvíc dohadovala s tvrdohlavou Lil a občas vykazovala až přespříliš lidské vlastnosti a mateřské sklony, na to že to bylo UI.

Po své cestě narazí během čerpání paliva na další osobu, která je v nesnázích a situace se ještě více zkomplikuje, hlavně další lodí s UI Victorem, která asi nebude úplně přátelská. Zda to po samých strastech skončí aspoň pro někoho happyendem, o to si vás dovolím ochudit v této recenzi a tím neochudit zážitek z komiksu, který suma sumárum hodnotím velmi pozitivně, byť, pokud bych to měl srovnat s ostatními vydanými pod záštitou Mighty Boys, tenhle byl z nich asi pro mě subjektivně nejslabší, ale nijak významně. Pro jiné tomu bude určitě naopak.

Kresba jako celek nebyla špatná, ale úplně mě nenadchla. Většina postav se neustále tvářila vyplašeně, možná to byl vzhledem k celému příběhu účel, ale po chvíli mi to trochu vadilo, respektive obecně vyobrazení obličejů mi moc nesedlo. Celková atmosféra je ale zvládnuta dobře a sci-fi prostředí vesmírné lodě a prostoru vně je zpracováno dobře. Scénáři není asi co zásadního vytknout, má dobré tempo a graduje správným směrem, byť mi tam trochu chyběl nějaký wow efekt. Jinak ale Lemire prostě ví co dělá a dokazuje, že v rámci témat má pořádně široký záběr.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku