ZAPLATIT ZEMI

08.04.2022

Nakladatelství BBart si dlouhodobě dává záležet na kvalitním výběru zahraniční komiksové literatury a díky tomu je jejich portfolio doslova protkané zajímavými kousky jako Pod dekou, Persepolis nebo Z pekla, jehož kolorovaného dotisku jsme se nedávno dočkali. No a po tomhle extra dlouhém souvětí bychom se pomalu mohli pustit do recenzování komiksu Zaplatit zemi. Stejně jsem tenhle úvod napsal jen proto, abych vás mohl odkázat na naše starší články. :)

Tohle je další kniha, která bude zdobit vaši knihovničku. Pevná vazba s krásně ilustrovaným přebalem zdobí tenhle přes dvě stě šedesát stránek tlustý špalek. No a když už jsme u těch ilustrací, musím pochválit i originální a neotřelou kresbu Joe Sacca, tenhle styl určitě nesedne každému, ale mě doslova ohromila zajímavá práce s panely, respektive jejich častá absence a volné propojení jednotlivých scén. Jednoduchá černobílá kresba pak sedí k takřka dokumentárnímu způsobu vyprávění, kdy nás v komiksu čeká spousta "mluvících hlav" a jejich výpovědí.

V rámci bublinové literatury se na aktuální a historické problémy naší civilizace díváme vlastně docela často. Autoři tohle atraktivní médium rádi používají, aby nám mohli ukázat to, čím bychom se v novém Spider-Manovi, nebo Narutovi asi nechtěli zabývat. Místo objektivu kamery vezmete tužku a papír a můžete i takovému ignorantovi, jako jsem já, ukázat, jak se žije ženám v Maroku, anebo jako v případě komiksu Zaplatit zemi, jak se v Kanadě těží ropa metodou frankování. Především, jaký to má vliv na přírodu a lidské osudy. Pro běžného středoevropana je takové téma těžko uchopitelné, ale když se vyprávění chopí zkušený komiksový tvůrce, kterým Joe Sacco rozhodně je a těch dvě stě šedesát stránek zhltáte jak krtkův dort. I přes to ale není tenhle komiks žádnou jednohubkou. Ok, končím s asociacemi na jídlo :).

V úvodu můžeme sledovat, jakým způsobem dokáží lidé žít v symbióze s přírodou, využívat, ale i nezneužívat její zdroje a to jak jinak, než skrze vyprávění zainteresovaného kanadského indiána. To abychom následně mohli poznat pravý opak, v podobě vstřikování směsi vody, písku a chemických sraček hluboko do zemské kůry. Život těžařů není žádný med a po náročné práci bohužel většinou nepostačí sklenka Jacka Daniel's, takže se v regionu rozmáhají nešvary jako drogová závislost a prostituce. I když, alkoholismu se tato kniha vlastně také dotýká a opět jak v sociální, tak třeba ekonomické rovině. Místní se samozřejmě rozcházejí i v pohledu na bezohledný způsob těžby a jeho vliv na životní prostředí.

Na jedné straně tady máme těžaře, kteří si váží své práce a slepě důvěřují korporátům, tedy zaměstnavatelům. Všechno samozřejmě přechází v politické tahanice, nejrůznější ratifikace a verifikace smluv, kdy se původní obyvatelé jen těžko domáhají svých nároků na půdu, která musí chtě nechtě sloužit bohatým a vlivným. A těm Joe Sacco rozhodně nefandí. I když by se mohlo zdát, že tahle kniha vlastně neobsahuje žádný souvislý příběh, opak je pravdou, spojením všech výpovědí a pohledů nejen na frankování, ale i další kontroverzní zásahy do dříve nespoutané krajiny se nakonec... To jsem celý já, nejraději bych vám popsal i poslední stránku tohohle rozmáchlého komiksu. Ale ještě si dovolím pochválit opravdu povedený a přesný český překlad, což u podobného typu "faktické" literatury musím ocenit.

Zaplatit zemi je dobře odvyprávěný a pěkně nakreslený vhled do ekologicky-sociální problematiky, o které bychom se jistě byli schopni dozvědět i z jiných zdrojů, ale přiznejme si to, my jsme především komiksoví nadšenci. Tenhle dokumentární, skoro až reportážní, styl vyprávění mi sedí. Vyžaduje od čtenáře víc pozornosti, než klasické politické thrillery, protože se snaží opravdu zebrubně popsat danou problematiku.

Doufám, že na další komiks Joe Sacca nebudeme čekat dlouhých dvanáct let. Jo, letí to.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku