ZATMÍVAČKA

27.11.2020

Letos se v české distribuci objevila hromada skvělých komiksů a ještě nedávno jsem měl o tom mém opus magnum 2020 docela jasno. Ze všech stran se ale začalo ozývat: "To nejlepší tě ještě čeká!" Jsem člověk, který rád dá na doporučení, na druhou stranu se ale snažím udržovat nadhled a nepodlehnout všeobecnému nadšení, ani pohoršení. Díky tomu jsem například nikdy nevolil ANO a zároveň se neúčastním demonstrací proti ANO. :) Takže se jdu do Zatmívačky pustit s čistou hlavou.

Tohle je ale opravdu krásná kniha. Pevná vazba, luxusní přebal, celkovému zpracování prostě nemám co vytknout. Formát je totožný jako u nedávno recenzovaného Criminalu. Však se taky jedná o stejného scénáristu a ilustrátora. Mimo to dvojice Ed Brubaker a Sean Phillips spáchali úžasnou sérii Fatale (1,2,3,4), což je další předpoklad, proč bych se měl na novinku od BB artu těšit. Nejlepší ale asi bude, když si otevřu nějakou kvalitní whisky, ztlumím světlo a pustím se do čtení.

Ok, ztlumil jsem to trochu moc, teď na to blbě vidím, takže si jdu rožnout (=rozsvítit). Bývá zvykem, že každá pořádná "detektivka" začíná vraždou a nejinak je tomu v tomto komiksu. Mladá herečka Valeria Sommersová je (byla) ústřední hvězdou právě natáčeného filmu a bohužel poznala na vlastní kůži tu nejtemnější stránku Hollywoodu čtyřicátých let. O něco lépe je na tom náš hlavní hrdina, scénárista Charlie Parish, který sice oplývá drobnou výhodu (je živý), ale jeho osud se neodvíjí tím nejideálnějším směrem. I díky tomu, že má k Valeriině smrti až nebezpečně blízko. V tomhle temném světě je ztráta lidského života jen detail, který je potřeba vyřešit, zapomenout, pokračovat a hlavně co nejméně prodělat. Doba je holt zlá, Amerikou otřásají hony na komunisty, které nedají spát nejednomu zbohatlíkovi z Hollywoodské smetánky.

Nikdo není nenahraditelný a tak se na scénu dostává nová blondýna, začíná nové natáčení a jako lusknutím prstu je vše vyřešeno. Bohužel, tak jednoduché to nebude. Charlie totiž musí bojovat nejen se svým svědomím, ale taky s náladovým režisérem. Není divu, přetáčení filmu je nákladná záležitost a podobný tlak vztahům na place vůbec neprospívá. Perfektní kresba se nese ruku v ruce s typickým Brubakerovým způsobem vyprávění. A co musím vyzdvihnout, každý dobře mířený úder do nosu mě při čtení zabolí.

Noirová atmosféra z komiksu doslova odkapává a to i díky stylovému zasazení do zlatých let Hollywoodské kinematografie. Kromě nosné zápletky se v komiksu objevuje spousta menších i větších odboček, které dosti explicitně popisují fungování světa slavných i ztroskotaných "umělců". V uvozovkách proto, že tady filmová studia fungují především jako stroj na peníze a slávu. Už v předmluvě zjistíme, že je autorovi tohle období až osudově blízké a nedovedu si představit ideálnějšího scénáristu, který by takovýto příběh zpracoval. A jak vidíte, rozvášnil jsem se nejen při čtení komiksu, ale i při psaní tohohle článku. Hledání nedostatků je pro mě obtížné, protože jsem se během čtení ani vteřinu nenudil, Zatmívačku jsem už doporučil všem známým a ještě jsem nasral Filipa, že ji nemohl recenzovat on.

Pokud jste zvyklí odscrollovat až dolů a přečíst si jen verdikt, dneska vám to ulehčím. Zatmívačka je čistou esencí noir žánru a zároveň nejlepší u nás letos vydaný komiks.

Petr


Komiks se v roce 2020 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Ať už dáváte přednost prolínačce, zatmívačce, nebo roztmívačce, sledovat nás můžete na našem facebooku.