ŽELEZNÁ ŠESTKA 2022

06.02.2023

Rok se s rokem sešel a my jsme se opět rozhodli dát šesti (3+3) komiksům naši pečeť kvality. Tradičně jsme vybírali z publikací, které u nás vyšly v loňském roce a zároveň se dočkaly naší recenze.

Nejednalo se o lehký výběr, protože jsme v loňském roce narazili na hromadu skvělých komiksů a označit náš osobní TOP 3 bylo pro mě i Filipa docela těžké. Stejně jako v našich recenzích, i tady jsme prostě dali na osobní vkus a volili spíše srdcem než peni... pardon, hlavou. Nebudeme to dále zdržovat, tady je naše Železná šestka za rok 2022.

Petr

NA PAPRSKU

Velké překvapení. Melancholické sci-fi, ve kterém se mi podařilo perfektně ztratit a nechtělo se mi ho ani na chvíli opouštět. Ta předchozí věta mohla znít jako klišé, ale tenhle "duhový" svět má samozřejmě i velký kulturně-sociální přesah a při tom nepotřebuje ani trochu tlačit na pilu.

VISION: O TROCHU HORŠÍ NEŽ ČLOVĚK, O TROCHU LEPŠÍ NEŽ ZVÍŘE

Tady si dovolím krátce citovat ze své loňské recenze: "Tom King naprosto přesně vystihnul, jak využít komiks jako médium k vyprávění příběhu. Nebojí se šokovat a budovat napětí během dialogů. Na druhou stranu bych se Visiona ostýchal nazývat "konverzačkou"..."  

ZEMĚ POTOMKŮ

To nejlepší nakonec? Pro mě asi ano. Země potomků považuji za největší překvapení a nejlepší komiks, který jsem loni přečetl. Možná to bude i tím, že jsem neměl přehnaná očekávání a zároveň jsem vůbec netušil do čeho jdu. Jsem rád, že se nakladatelství Trystero rozhodlo trochu odbočit ze svých tradičních "vod" a podívali se rovnou na okraj jezera, kde číhá něco prohnilého.


Filip

DOPIS 44

Tady není o čem. Mighty Boys se opět vytasili s téměř tříkilovou bichlí a pro mě subjektivně se jedná o nejlepší komiks loňského roku. Propracované sci-fi, kterému nechybí zhola nic a svým pojetím zaujme široké spektrum čtenářů. 

OZVĚNY

Znovu Mighty Boys? Jednoduchá odpověď, ano! Tohle nakladatelství se mi prostě obecně trefuje do noty. Pro někoho možná nenápadný a černobílý komiks, pro mě perfektní horor s atmosférou a propracovaným chytlavým scénářem. Nic pro slabší povahy, a tak to mám rád!

ZABIJ, NEBO BUDEŠ ZABIT 12

Brubaker v mém výběru rozhodně nemůže chybět. Váhal jsem mezi Velvet a právě dvoudílnou sérií Zabij, nebo budeš zabit. Nakonec v pomyslném souboji zvítězil druhý jmenovaný komiks. Nejen proto, že má převahu 2 na jednoho, ale především odlišným pojetím hlavního "hrdiny". Samozvaný mstitel se svými démony nenechá chladnými ani zločince ani policii. Scenáristicky zvládnuto na jedničku včetně skvěle zpracovaných charakterů postav a zároveň tradičně doplněno o parádní Phillipsovu kresbu. 


V loňském roce jsme zrecenzovali skoro devadesát komiksů, takže aby toho nebylo málo, ještě tady máme pár čestných zmínek, které se do loňského výběru nevešly jen těsně: Aldebaran, ŠANGRI-LA, Black Jack a Brubakerův skvělý VELVET

V rámci téhle malé rekapitulace jsme se poohlédli nazpátek a kromě českých vydavatelů musíme vyzdvihnout i vás, naše čtenáře. Děkujeme za přízeň v loňském roce a budeme moc rádi, když si i nadále najdete čas na naše články.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku